KRS wiedziała, że kandydat do SN nie spełnia wymogów. A i tak polecono go prezydentowi

Andrzej Duda nie powołał wczoraj jednego z kandydatów na sędziego Sądu Najwyższego. Jak ujawnia RMF FM, zarówno prof. Stępkowski, jak i KRS, wiedzieli, że nie spełnia on wymogów kandydata na sędziego SN. Mimo tego KRS zgłosiła go do prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w środę miał powołać 28 nowych sędziów Sądu Najwyższego, których wskazała mu Krajowa Rada Sądownictwa. Ostatecznie było ich 27 - prof. Aleksander Stępkowski, były wiceminister w MSZ i współzałożyciel Ordo Iuris, nominacji nie otrzymał.

Jak opisuje RMF FM, brak nominacji dla profesora to "skandaliczne zaniedbanie" KRS - jego kandydatura w ogóle nie powinna trafić do prezydenta.

Podczas zgłaszania się do KRS Stępkowski, tak jak inni kandydaci, wypełniał kartę zgłoszeniową, w której podał tylko jedno obywatelstwo - polskie. Radio otrzymało jednak kartę Stępkowskiego od Forum Obywatelskiego Rozwoju i upubliczniło ją.

W dalszej jej części pojawił się inny punkt zatytułowany, "kandydat posiada wyłącznie obywatelstwo polskie". W tej rubryce dopiero doprecyzował, że złożył oświadczenie o wyrzeczeniu się obywatelstwa brytyjskiego.

Napisał też, że oczekuje "na potwierdzenie wywarcia skutków prawnych" oświadczenia. "Wówczas moje polskie obywatelstwo będzie wyłączne" - zadeklarował w karcie.

To oznacza, że nie tylko sam kandydat, ale też Krajowa Rada Sądownictwa, wiedzieli, że nie spełnia on warunków ustawy o Sądzie Najwyższym, gdzie w art. 30 pada:

Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego może być powołana osoba, która: posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnychi publicznych.

O niepowołaniu Stępkowskiego mówił też prezydencki minister Paweł Mucha. Podczas konferencji stwierdził, że pojawiły się "wątpliwości", czy spełniał on kryteria określone w ustawie o SN.

Rafał Trzaskowski: będę Asterixem i pogonię złych Rzymian

Więcej o:
Komentarze (80)
Prof. Aleksander Stępkowski bez powołania do Sądu Najwyższego. Błąd KRS?
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 56 razy 56

  Naważniejszym wymogiem jest bezrefleksyjne służenie reżimowi - no i ten pan złożył oświadczenie o wyrzeczeniu sie obywatelstwa brytyjskiego = idealny kandydat PiSu!!!

 • mmeydey

  Oceniono 39 razy 39

  pośpiech, fuszerka, skandalicznie żenujące przesłuchania kandydatów, zbliżają się wybory, jeśli ich nie wygrają przy urnach ....

 • ziaburek

  Oceniono 33 razy 33

  Bez jaj - przecież pisowska KRS nie będzie wnikała w jakieś szczegóły. Dostali listę, podpisali i wysłali. Od myślenia są, jak wiadomo, inni...

 • a488151

  Oceniono 29 razy 29

  Obywatelstwo to rzecz drugorzędna - najważniejsze jest poddaństwo względem PiS.

 • def11

  Oceniono 26 razy 24

  Jak Ziobro każe to pseudo KRS rekomendować może nawet kota prezesa. Żałosne, sprzedajne, bez kręgosłupa indywidua.

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 23

  To już pisiorki nie mogą znaleźć Polaków, którzy chcieliby służyć reżimowi, muszą posługiwać się renegatami z podwójnym obywatelstwem?

 • marple_jane

  Oceniono 20 razy 20

  Wielka strata dla PISowskiego Bezmiaru Niesprawiedliwosci, Taki "sędzia" to byłby skarb.Zełże na każde żądanie władzy.Słowa prawdy nie powie. Szkoda....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX