"Obciążające okoliczności, zła wiara, złamanie zasad". Głosy z TSUE po decyzji Andrzeja Dudy

"Polskie władze działają w złej wierze", "złamano zasadę lojalnej współpracy" - takie głosy mają pojawiać się w unijnym trybunale, po powołaniu przez Andrzeja Dudę nowych sędziów Sądu Najwyższego.

Nie milkną echa decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego. Jeszcze przed ogłoszeniem tego faktu pojawiały się wątpliwości, co do działań prezydenta.

Chodziło o zabezpieczenia, jakie wydawał w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny ws. kandydatów negatywnie zaopiniowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS jednak wbrew tymczasowemu zakazowi skierowała kandydatury nowych sędziów SN do prezydenta.

Co zrobi TSUE po decyzji prezydenta?

Sprawa ma jednak nie tylko polski wymiar. Dotyczy zastrzeżeń do zmian w Sądzie Najwyższym i wymiarze sprawiedliwości, którymi zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek Komisji Europejskiej.

TSUE, rozpatrujący tę sprawę, mógłby wstrzymać zmiany następujące w Sądzie Najwyższym - a prezydent swoją decyzją uprzedził trybunał. RMF FM pisze wprost: "Andrzej Duda lekceważąc prawomocne decyzje dwóch sądów, udowodnił, że za wszelką cenę chce zdążyć z nominacjami przed możliwą decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

"Łamie jedną z podstawowych zasad prawa UE"

Dziennikarka RMF FM pytała prawników TSUE o ich ocenę całej sytuacji. - Jeżeli działanie organu państwa po wniesieniu przez KE skargi idzie w poprzek wątpliwościom KE, co do zgodności z prawem UE, jest okolicznością obciążającą w postępowaniu przed TSUE - mówił jeden z nich.

RMF FM przywołuje, że w unijnym trybunale można usłyszeć opinie, iż "polskie władze działają w złej wierze". - To pokazuje, że Polska już na tym etapie, gdy nie było jeszcze wysłuchania stron, ani żadnego orzeczenia - łamie jedną z podstawowych zasad prawa UE - zasadę "lojalnej współpracy" - usłyszała dziennikarka stacji. 

Prof. Marek Safjan protestuje

Warto też odnotować spór jaki rozgorzał między prezydentem Andrzejem Dudą, a  polskim sędzią Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Markiem Safjanem.

Prezydent, jeszcze przed powołaniem nowych sędziów udzielił wywiadu "Super Expressowi", w którym powiedział, że Safjan jako sędzia TSUE "nie ukrywa swoich poglądów" i "opowiada się po określonej stronie sceny politycznej". Dziś prof. Safjan wydał oświadczenie w sprawie tych słów, w którym, jak podaje TVN24, napisał: 

W związku z powtarzającymi się twierdzeniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowanymi do opinii publicznej w sprawie mojej aktywności sędziowskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec tezy, wedle której wyroki Trybunału są przedmiotem manipulacji z mojej strony lub jakiegokolwiek innego sędziego, co miałoby w konsekwencji prowadzić do przenoszenia na płaszczyznę polityczną postępowań toczących się w sprawach polskich, które dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości

Ekonomista: w budżecie na 2019 r. wyczerpane możliwości dalszego rozdawnictwa pieniędzy

Więcej o:
Komentarze (463)
Spór o Sąd Najwyższy. Prezydent powołał sędziów. Co na to Trybunał Sprawiedliwości UE?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 122 razy 112

  No to widać, że skończyła się jazda po bandzie, a zaczęła jajcami po brzytwie. A to MUSI zaboleć... :-))

 • metaxo

  Oceniono 118 razy 110

  Atrapa Prezydenta RP pójdzie siedzieć do więzienia prędzej czy później. Nie będzie gadania, że wykonywałem tylko rozkazy psycho-dziadka z Nowogrodzkiej.

 • evergreen111

  Oceniono 93 razy 89

  Dla przestępcy nie ma już znaczenia jedno przestępstwo więcej czy mniej!

 • marywil2012

  Oceniono 45 razy 43

  Duda to przedstawiciel typowego krajowego warcholstwa. arogancja, nie liczenie się z nikim. Koszmarne jest on i to jego środowisko pisowskie.

 • rgfm

  Oceniono 47 razy 43

  niech pisowska holota wprowadzi anarchie, to sie ja i bez wyborow pogoni i rozliczy

 • pysio62

  Oceniono 45 razy 41

  Wydaje sie , ze TSUE zaczyna rozumiec z kim ma do czynienia i o co w tej sprawie chodzi. Duda w sposob ewidentny lamie Konstytucje i prawo. Tak zreszta nawiasem ”mowiac” to Duda mianuje co najwyzej tak zwanych ”sedziow” SN, i nic wiecej. Wszyscy zamieszani w ten proceder, jak i ich mocodawcy, zostana w niedalekiej przyszlosci pociagnieci do odpowiedzialnosci konstytucyjnej, karnej, cywilnej i finansowej. TS to tylko dla wybranych jako akt szczegolnej laski.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 49 razy 41

  Mówcie ci chcecie, ale maliniak nie stanie przed Trybunałem Stanu to ja się wypisuję z tego kraju.

 • lodzermensz1

  Oceniono 45 razy 39

  Wcześniej Duda łamał głównie Konstytucję. Usłużni pomagierzy z kancelarii i sprzedajni prawnicy tłumaczyli ciemnemu ludowi, że nic się nie stało. Tym razem Duda złamał prawo w sposób oczywisty. Tłumaczenia Muchy są kuriozalne.
  Niech każdy sam odpowie sobie na pytanie, co by się stało, gdyby zlekceważył postanowienie sądu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX