Młodzież Wszechpolska miała masowo fałszować podpisy. Zaginął ważny tom akt

Jak informuje Superwizjer, rusza śledztwo ws. zaginięcia ważnego tomu akt sprawy związanej z posłem Adamem Andruszkiewiczem. Były w nim zeznania świadków w śledztwie dotyczącym masowego fałszowania podpisów pod kandydaturami Młodzieży Wszechpolskiej.

O tym, że tom akt zaginął stacja poinformowała we wrześniu. Chodzi o śledztwo dotyczące fałszowania podpisów pod kandydaturami Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych w 2014 roku. "Prokuratorzy od dłuższego czasu koncentrują się w niej na badaniu odpowiedzialności posła Adama Andruszkiewicza, który kierował wtedy strukturami Młodzieży" - czytamy w materiale TVN24.

Kiedy zaginął ostatni tom akt?

Sprawa sięga grudnia ubiegłego roku, gdy wyszło na jaw, że w aktach brakuje jednego z tomów. Wtedy właśnie dokumenty były przewożone z prokuratury okręgowej do regionalnej, która miała ocenić postępy w śledztwie. Po powrocie do prokuratury regionalnej, XXXIII tomu już nie było.

Teraz do sprawy włącza się Prokuratura Krajowa, która zbada sprawę zaginięcia akt. Co ciekawe, prokuratura ta została poinformowana po tym, jak pytania w tej sprawie zadali dziennikarze TVN, czyli 9 miesięcy po zaginięciu. Wstępnie śledztwo jest prowadzone z 267 artykułu kodeksu karnego:

Art. 276. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Prokurator od agenta Tomka

Jak ustalili dziennikarze, akta w komplecie trafiły do prokuratur z prokuratury rejonowej Edyty Książek-Radomskiej. Została ona wybrana do nadzorowania śledztwa przez szefową prokuratury w Białymstoku Elżbietę Pieniążek. Wcześniej Pieniążek przyznała jej też śledztwo dotyczące wyłudzenia milionów złotych przez stowarzyszenie powiązane z posłem PiS i agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Przez pięć lat w sprawie nie przedstawiono zarzutów.

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. Jak wyglądały obchody Dnia Niepodległości?

Więcej o: