Andrzej Duda o godz. 11 powoła sędziów SN mimo zabezpieczeń NSA. A są nowe orzeczenia

Układanki w Sądzie Najwyższym i KRS ciąg dalszy. Prezydent ma powołać kolejnych sędziów SN, a Naczelny Sąd Administracyjny wydaje nowe zabezpieczenia. Otoczenie Andrzeja Dudy przekonuje jednak, że wszystko jest zgodnie z prawem.

Dzisiaj o godz. 11 prezydent Andrzej Duda powoła kolejnych sędziów Sądu Najwyższego. Nominacje z rąk głowy państwa mieliby odebrać sędziowie Izb Cywilnej, Karnej oraz Skargi Nadzwyczajnej.

Sprawa rozwija się błyskawicznie: zaledwie w poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przesłała prezydentowi uchwały z rekomendacjami sędziów do Sądu Najwyższego.

Ta decyzja KRS wzbudziła wątpliwości - otóż Naczelny Sąd Administracyjny 28 września wstrzymał wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów SN do dwóch izb: Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej. Stało się to za sprawą zażalenia, jakie złożyli do NSA sędziowie, którzy nie uzyskali pozytywnej opinii od KRS.

Zabezpieczenia NSA ws. wykonania uchwał KRS. Co zrobi prezydent?

Jak przypomina dziennikarz Tomasz Skory z RMF FM, KRS początkowo deklarowała, że będzie "podporządkowywać się decyzjom NSA", ale jak pokazała rzeczywistość - stało się inaczej.

Te działania KRS, a także prezydenta, wzbudziły kolejne wątpliwości - czy nie kolidują z orzeczeniem NSA. Według otoczenia Andrzeja Dudy - nie. Takie stanowisko przedstawił w Radiowej Jedynce Paweł Mucha, zastępca szefa KPRP.

Mamy sytuację taką: weryfikowane przez KRS uchwały trafiają do prezydenta. Jest procedura określona w przepisie 179 Konstytucji - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje sędziów. Jeżeli pan Prezydent podejmie taką decyzją, a nie jest tajemnicą, że Andrzej Duda planuje taką aktywność , to mamy powołanie sędziów

- mówił. Mucha przekonywał też, że sądy "nie zmieniają ustawy i nie mogą wchodzić w procedurę zmiany ustawy". Także rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski powiedział, że takie orzeczenia, jak te NSA, nie mają związku z decyzjami prezydenta. - Powoływanie sędziów to wyłączna kompetencja głowy państwa - oznajmił Spychalski.

Jeszcze przed godz. 11 Tomasz Skory z RMF FM poinformował z kolei, że Naczelny Sąd Administracyjny opublikował kolejne postanowienie o zabezpieczeniu wykonania uchwały KRS. Dotyczy ono powołania sędziów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Skarga KE na zmiany w SN. TSUE też może wydać zabezpieczenie

Wszystko to dzieje się jeszcze w tle skargi Komisji Europejskiej na zmiany w polskim Sądzie Najwyższym, która trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE rozpatruje skargę w trybie pilnym i możliwe, że niedługo wyda decyzję w sprawie... ewentualnego zabezpieczenia.

W wypadku TSUE takie zabezpieczenie także wstrzymywałoby zmiany w polskim Sądzie Najwyższym, dopóki unijny trybunał nie rozpatrzyłby skargi w całości.

Mieli rozmawiać o historii, wyszło jak zwykle. Polityka zdominowała Sejm Dzieci i Młodzieży

Więcej o: