Czy Hanna Zdanowska może być prezydentką Łodzi? "Jeśli mogę kandydować, mogę objąć urząd"

Hanna Zdanowska, prezydentka Łodzi, która kandyduje na kolejną kadencję, niedawno usłyszała wyrok za poświadczenie nieprawdy. PiS twierdzi, że możliwe jest wprowadzenie w Łodzi zarządu komisarycznego i apeluje do Zdanowskiej o ustąpienie. Co na to Zdanowska? Odpowiedziała w "Faktach po faktach" w TVN24.

O wątpliwości prawne w sprawie Hanny Zdanowskiej pytał ją prowadzący "Fakty po faktach" Grzegorz Kajdanowicz. - Jeśli mogę kandydować, mogę objąć urząd - stwierdziła prezydentka Łodzi. - Mamy opinie niezależnych prawników, konstytucjonalistów, którzy jasno stwierdzają, że jeśli jestem dopuszczona do wyborów, to mogę objąć urząd - powiedziała Zdanowska. Przeprosiła mieszkańców "za to, że znaleźli się w takiej, a nie innej sytuacji" i zaapelowała do łodzian, by poszli głosować.

Kajdanowicz stwierdził, że wśród prawników jest spór w ww. sprawie, ale Zdanowska powtarzała, że z tego co wie, może kandydować i rządzić Łodzią.

Prowadzący "Fakty po faktach" dopytywał o to, co się stanie, jeśli Zdanowska wygra wybory samorządowe, ale wojewoda wprowadzi w Łodzi komisarza. - Myślę, że mieszkańcy Łodzi powinni mieć świadomość, że taka hipotetyczna możliwość istnieje. Jak się pani wtedy zachowa? Uzna komisarza? - pytał prowadzący.

- Myślę, że wojewoda nie ma podstaw, musi wystąpić do sądu. Sąd będzie decydował, czy zastrzeżenia pana wojewody są słuszne - odpowiedziała Hanna Zdanowska.

Jacek Sasin: Hanna Zdanowska nie może być prezydentem

Chwilę po wywiadzie ze Zdanowską u Moniki Olejnik w "Kropce nad i" gościem był Jacek Sasin z PiS. Olejnik zaczęła od pytania, czemu "walczy z Hanną Zdanowską".

- Ja nie walczę z Hanną Zdanowską. Moje wypowiedzi polegają na tym, żeby przekazać opinii publicznej informację, jak wygląda sytuacja tuż przed wyborami samorządowymi w Łodzi. A sytuacja wygląda tak, że kandyduje w tych wyborach Hanna Zdanowska, która - zgodnie z obowiązującym prawem - nie będzie mogła objąć urzędu prezydenta - stwierdził Sasin i powołał się na ustawę o urzędnikach samorządowych.

Wybory samorządowe 2018 w Łodzi. "Jest spór prawny"

Olejnik powołała się z kolei na opinię prof. Skotnickiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Skotnicki jest zdania, że "wygaśnięcie mandatu może nastąpić wtedy, jeżeli osoba straci prawo wybieralności albo nie posiadała go w chwili wyboru". - Skazanie Hanny Zdanowskiej na karę grzywny nie powoduje utraty jej biernego prawa wyborczego - mówił profesor na antenie Radia Łódź.

- Jest spór prawny - przyznał w końcu Jacek Sasin. Stwierdził, że wojewoda łódzki też zamówił opinie prawników. - Myślę, że spór rozstrzygnie sąd administracyjny - powiedział i dodał, że Zdanowska może kandydować, ale nie będzie mogła urzędować. 

Na Gazeta.pl pisaliśmy we wtorek o tym, że w sondażu dla PiS, przeprowadzonym już po wyroku, Zdanowska ma prawie 40 proc., a kandydat PiS poseł Waldemar Buda 32 proc.

 

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o:
Komentarze (151)
Wybory samorządowe 2018. Czy Hanna Zdanowska może być prezydentką Łodzi?
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 35 razy 27

  PiS nie ukrywa, że jeśli nie odbije władzy przy urnach, to załatwią to za nich sędziowie i inne indywidua podłej zmiany!!!

 • kenjed

  Oceniono 34 razy 24

  PiS uzasadniając łamanie Konstytucji powoływał się na "wolę suwerena", Stary Morawiecki w Sejmie przekonywał, że wola ludu jest ważniejsza niż przepisy prawa. A teraz w przypadku Zdanowskiej odwracają kota ogonem, wola mieszkańców Łodzi ma się nie liczyć , tylko wątpliwy przepis, który jest pokrętnie przez PiS interpretowany.
  Mieszkańcy Łodzi - nikt nam nie będzie wybierał prezydenta, żadna władza. To my mamy prawo decydować o naszym prezydencie. Jeśli uważamy, że chcemy Zdanowską, to głosujmy na nią i to ona będzie naszym prezydentem.

 • sierra65

  Oceniono 25 razy 17

  powszechnie znany kłamca morawiecki jest premierem, złodziej jest ministrem spraw wew., inny kryminalista jest członkiem rady ministrów, prezes TK wybrany nielegalnie, agenci na stanowiski ambasadora i sędziego TK - a wszystkim zarządza z bunkra na żoliborzu zdychająca kreatura kaczyński - tak wygląda państwo "prawa i sprawiedliwości"

 • marysia.gazeta.pl

  Oceniono 28 razy 14

  Cały czas pytam, czy komuś jest winna jakieś pieniądze? Czy ktoś cokolwiek stracił na jej rzekomym przestępstwie?
  Nikt nic nie stracił; ani osoba fizyczna, ani firma. Cała sprawa jest szyta grubymi nićmi. Typowa intryga polityczna jak swego czasu Wałęsa - Oleksy, którego bezpodstawnie wrabiano w szpiegostwo by uwalić polityczne. Oleksy przypłacił to zdrowiem, podobnie jak jego rodzina. Wałęsa do dzisiaj ma to w dopie. Niby przeprosił, ale komu potrzebne takie krokodyle łzy? W tamtym czasie, wnuki Oleksego były opluwane w szkole, bo dziadek niby szpieg.
  PiS chce w podobny sposób uwalić Zdanowską. Wiecie dlaczego tak się na nią zawzięli? Dlatego, że w momencie PiSowskiej walki z trybunałem konstytucyjnym(2016r), stanęła po stronie trybunału. Teraz mamy PiSowski odwet.

 • srv14

  Oceniono 13 razy 13

  Problem to ma Sasin bo uważa ,że to co on powie t jest to wykładnia prawa ale na szczęście tak nie jest. i niech ktoś mu wytłumaczy co oznacza - Lex specialis derogat legi generali

 • muzoman

  Oceniono 15 razy 11

  Sasin już kombinował z Warszawą chcąc ją powiększyć o prowincję, żeby wygrać ale pokazali mu środkowy palec. Teraz za Łódź się bierze za bary. Kombinator.

 • kenjed

  Oceniono 21 razy 11

  PiS czyta Kodeks Wyborczy tak samo jak Konstytucję i Traktat Lizboński, czyli tak jak mu się podoba.

 • baska_w5

  Oceniono 19 razy 11

  Paranoja, można kandydować ale nie można objąć urzędu prezydenta miasta. Jest jeszcze jedno pytanie - czy Sąd stwierdził, że Pani Zdanowska popełniła przestępstwo umyślnie. Bo jeżeli nie, to PiS może ją cmoknąć . Przepis mówi bowiem o przestępstwie umyślnym.

 • stoperan12

  Oceniono 20 razy 10

  Ty pisowski draniu lapy precz od mojego moasta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX