Komisja weryfikacyjna: dzika reprywatyzacja kosztowała Warszawę ponad 12 mld zł

Do 2016 roku Warszawa miała wydać na reprywatyzację łącznie około 21,5 miliarda złotych. Jak mówił Patryk Jaki, szef komisji reprywatyzacyjnej, wysokość zwrotów wydanych w wyniku bezprawnych działań, sięga ponad 12 mld zł.

Komisja weryfikacyjna podsumowała w poniedziałek swoje dotychczasowe działania i ustalenia. Jak przekazał szef komisji Patryk Jaki, zbadano ponad 3 tysiące z przeszło 4 tysięcy decyzji zwrotowych wydanych po 1989 do 2016 roku.

Według wyliczeń komisji Warszawa w wyniku dzikiej reprywatyzacji miała stracić ponad 12 miliardów złotych. - Łącznie straty na potencjalnie niezgodnej z prawem reprywatyzacji to 12,22 miliarda złotych - mówił Patryk Jaki. Dodał, że z wyliczeń komisji wynikają większe straty. Przywołał jednak deklarację Ratusza, z której wynikało, że 60 procent decyzji zwrotowych było nieprawidłowych i komisja przyjęła ostatecznie ten odsetek jako punkt wyjścia.

Szacunki komisji weryfikacyjnej wskazują na to, że wartość zreprywatyzowanych nieruchomości zabudowanych wyniosła 17,877 mld zł, gruntowych - 2,497 mld zł. Do tego dochodzi kwestia zwrotów gotówki z lat 2003-2016 - łącznie takie odszkodowania opiewały na kwotę 1,184 mld zł.

Wartość całego oddanego majątku do 2016 roku (w tym wartość odszkodowań) komisja oszacowała na ponad 21,5 miliarda złotych.

W sieci zaczyna też krążyć grafika, która podsumowuje te wyliczenia - w podobny sposób na konferencji przeliczał te pieniądze Patryk Jaki. Warto jednak zauważyć, że obejmuje ona kwotę 21,5 mld zł, a przecież nie wszystkie decyzje reprywatyzacyjne były niezgodne z prawem.

Od radnego do zastępcy ministra. Kariera Patryka Jakiego

Więcej o: