Mateusz Morawiecki o sympatii ojca do Rosji: "Kocham go, ale kompletnie się z nim nie zgadzam"

Mateusz Morawiecki skomentował nagrania ze swoim udziałem z restauracji Sowa i Przyjaciele. - Gdy mafie tracą przychody, zrobią wszystko, by się temu przeciwstawić - powiedział na łamach "Do rzeczy".

Mateusz Morawiecki w najnowszym numerze "Do rzeczy" odniósł się do taśm z restauracji Sowa i Przyjaciele ze swoim udziałem.

Taśmy Mateusza Morawieckiego. Premier komentuje nagrania

Morawiecki podkreślił, że w chwili powstania nagrań, czyli w 2013 roku, był osobą prywatną. Premier skomentował niecenzuralne słowa, których wtedy użył. - Ja bym powiedział inaczej: kto nie przeklina, niech pierwszy rzuci kamieniem. Być może istnieją podobni święci, ale ja, gdy poruszam się w obszarze bardziej prywatnym, czasem użyję niecenzuralnego słowa - powiedział.

Polityk zasugerował także, że za publikacjami taśm z jego udziałem mogą stać mafie, które gdy tracą przychody, "atakują różnymi metodami". - Gdy szliśmy na tę wojnę, wiedzieliśmy, że przestępcy łatwo nie skapitulują - powiedział Morawiecki. Dodał, że w br. ściągalność VAT wzrośnie o 40 mld względem 2016 roku. - Liczba pogróżek, które dostaję ze wszystkich stron, świadczy, że pewne status quo zostało bezpowrotnie zaburzone - powiedział.

Na pytanie, czy sugeruje, że za publikacją taśm z jego udziałem stoi przestępczość zorganizowana, premier zaznaczył, że tak nie powiedział, jednak zasiał ziarno niepewności. - Chcę wierzyć, że dziennikarze działają z dobrymi intencjami. Jednak korelacja tych wydarzeń z uruchomieniem kolejnych mechanizmów blokujących wyłudzenia VAT oraz kontekst kampanii wyborczej niestety mnoży pytania - powiedział. Stwierdził też, że taśmy nie są nowe - pomijając fakt, że kilka lat temu upubliczniono tylko te nagrania, które dotyczyły ówcześnie rządzących polityków, głównie z PO.

Mateusz Morawiecki odniósł się także do słów o Angeli Merkel, za którą PiS raczej nie przepada. Potwierdził, że "szanuje" kanclerz Niemiec i że jest "lepszym partnerem dla Polski niż Gerhard Schroeder".

Mateusz Morawiecki skomentował także słowa ojca, marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który widzi Rosję w roli strategicznego sojusznika Polski. - Bardzo kocham mojego ojca, ale kompletnie się z nim nie zgadzam - powiedział. - Jego poglądy w moim odczuciu są błędne i niewłaściwe - dodał.

Afera podsłuchowa. Taśmy Mateusza Morawieckiego

W zeszłym tygodniu media opublikowały dwa nagrania z afery taśmowej z udziałem Mateusza Morawieckiego. Pochodzą z wiosny 2013 roku, gdy polityk PiS był prezesem banku BZ WBK. Onet opublikował nagranie, które już wcześniej opisywał "Newsweek", nie było ono jednak dostępne opinii publicznej. - Ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** - słychać na nagraniu głos premiera.

Inną taśmę opublikował portal tvn24.pl. Na niej Morawiecki mówił m.in. o ofercie kilkudziesięciu tysięcy złotych "wsparcia" dla Aleksandra Grada, ówczesnego ministra w rządzie Donalda Tuska, a także interweniował ws. pracy syna europosła PiS, Ryszarda Czarneckiego.

Afera taśmowa dotyczyła nagrywania polityków i biznesmenów w dwóch warszawskich restauracjach (Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room) w latach 2013-2014. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, a także prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. W zeszłym tygodniu okazało się, że do nagranych osób należy też premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: