Prawnicy na Jasnej Górze debatowali o zakazie aborcji. Wsparł ich prezydent Andrzej Duda

Temat zakazu aborcji powraca za sprawą pielgrzymki prawników na Jasną Górę i listu, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do środowiska prawniczego.

Pielgrzymka prawników na Jasną Górę odbyła się pod hasłem: "Życie ludzkie jest święte". Jak podało jasnogórskie sanktuarium, w pielgrzymce prawników wzięło udział 300 osób z duszpasterstw prawniczych, a wśród nich sędziowie i adwokaci. Był też mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris (znani zwolennicy zakazu aborcji), który wygłosił referat "Ochrona życia w prawie polskim i międzynarodowym". W części konferencyjnej znalazła się też prelekcja biskupa Józefa Wróbla: "Medyczna troska o pacjenta w stanach krytycznych. Stanowisko bioetyki katolickiej".

- To jest takie szersze spojrzenie na życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Punktem wyjścia była inicjatywa obywatelska "Zatrzymaj aborcję" - mówił o pielgrzymce ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników.

Andrzej Duda poparł "zakaz aborcji eugenicznej"

List do prawników wystosował prezydent Andrzej Duda. - Deklaruję, iż ustawowy zakaz aborcji eugenicznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskałby moją akceptację - napisał Duda. "Niedziela" podkreśla, że te słowa powinni wziąć sobie do serca politycy PiS. Przypomnijmy: projekt zakazu aborcji póki co utknął w Sejmie. Trafił do podkomisji.

Aborcja eugeniczna - skąd to określenie?

Projekt "Zatrzymaj Aborcję" przygotowany przez środowisko związane z Kają Godek zakłada, że w Polsce niedopuszczalna stanie się aborcja ze względu na "ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu". Dziś taka aborcja jest dozwolona. 

To właśnie taką aborcję politycy PiS i środowiska kościelne nazywają "eugeniczną", chcąc wytworzyć skojarzenie ze zbrodniczymi praktykami, m.in. uśmiercaniem osób chorych przez nazistów. "Niedziela" cytuje obszerne fragmenty listu Andrzeja Dudy do prawników, w którym ten wątek również się znalazł.

"Fundamentalne wartości cywilizacji Zachodu, a z drugiej strony traumatyczne doświadczenie masowych zbrodni dokonywanych przez niemieckich nazistowskich zwolenników eugeniki przemawiają za tym, aby dzisiaj, w XXI wieku, wyraźnie opowiedzieć się za nienaruszalnością prawa do życia" - napisał prezydent Andrzej Duda

Więcej o: