Jakubiak o 100 tys. zł dla min. Grada z taśm Morawieckiego: "To mogło być wyłudzenie"

Marek Jakubiak nazwał przestępstwem propozycję przelania Aleksandrowi Gradowi kilkudziesięciu tysięcy złotych, o czym w restauracji Sowa i Przyjaciele mówił Mateusz Morawiecki. Jacek Sasin stwierdził za to, że na nagraniach premier "diagnozuje problemy tego świata".

Jednym z tematów programu "Kawa na ławę" były pochodzące z afery taśmowej nagrania z udziałem Mateusza Morawieckiego.

Nagrania Mateusza Morawieckiego. "To dokładnie te same taśmy"

Poseł PSL Piotr Zgorzelski zapytał, dlaczego dziś PiS traktuje taśmy jak "odgrzewany kotlet", mimo że cztery lata wcześniej chętnie wykorzystywali je w walce politycznej.

To są dokładnie te same taśmy. Tylko cztery lata temu były one nazywane przez PiS taśmami prawdy, a teraz nazywane są odgrzewanym kotletem. Tylko dlatego, że uderzają w Mateusza Morawieckiego. Język, którym posługuje się premier nie jest już nazywany językiem knajackim, tylko męskim językiem

- zauważył Piotr Zgorzelski z PSL. Podkreślił, że w miejscu "najgorszego zła", czyli w restauracji Sowa i Przyjaciele, "biesiadował" też premier.

To retoryka PiS-u skierowana do twardego elektoratu, któremu można zrobić wodę z mózgu i uwierzą w każdą bzdurę. Wygląda to bardzo kiepsko, bo egzemplifikacją (zilustrowanie czegoś przykładami - red.) najgorszego zwyrodnienia, zła, zepsucia była knajpa Sowa i Przyjaciele, w której okazuje się, biesiadował premier Mateusz Morawiecki

- dodał.

Chwilę później głos zabrał Marek Jakubiak z Kukiz'15, który zwrócił uwagę, że zachowanie Morawieckiego mogło mieć znamiona przestępstwa.

- Nie zgadzam się na retorykę, że tak się robi w biznesie, bo wcale tak się nie robi. W biznesie zarabia się pieniądze i płaci się podatki. W sytuacji kiedy mówi się, że (da się - red.) 50 tys. zł, 70 tys. zł czy "stówkę", bank nie zarabia pieniędzy. (...) Jako wiceprzewodniczący komisji ds. VAT powiem, że zapalają mi się czerwone lampki - powiedział Jakubiak. - Wystawienie nienależnej faktury osobie trzeciej to wyłudzenie od banku - dodał.

Pytanie brzmi, ile takich akcji było. Ręce opadają. (...) Powinniście się państwo zastanowić, mówię o PiS, czy nie jesteśmy na skraju pomiędzy przestępstwem a dobrymi chęciami. Wyłudzenie pieniędzy z banku jest takim samym przestępstwem, co wyłudzenie pieniędzy od Skarbu Państwa

- powiedział polityk Kukiz'15.

- Co będzie, jeśli się okaże, że ta faktura została wystawiona i te 100 tys. zł na rzecz Aleksandra Grada zostało przelane? - zastanawiał się prowadzący "Kawę na ławę", Konrad Piasecki.

Następnie dziennikarz zapytał Jacka Sasina dlaczego PiS, który chętnie cztery lata temu te taśmy wykorzystywał, dziś atakuje tych, którzy je pokazali i mówi, że "opublikował je niemiecki Onet".

Państwo próbujecie podważać wiarygodność premiera i to wam się nie uda. Jeśli ktoś chce poczytać, co na nich jest naprawdę, nie dwa zdania wyrwane z kontekstu, tylko całość, (usłyszy - red.) jak premier, wówczas jako prezes banku, diagnozuje problemy tego świata i dzisiejszej Polski

- stwierdził wtem Jacek Sasin.

Afera podsłuchowa. Taśmy Mateusza Morawieckiego

W zeszłym tygodniu media opublikowały dwa nagrania z afery taśmowej z udziałem Mateusza Morawieckiego. Pochodzą z wiosny 2013 roku, gdy polityk PiS był prezesem banku BZ WBK. Onet opublikował nagranie, które już wcześniej opisywał "Newsweek", nie było ono jednak dostępne opinii publicznej. - Ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** - słychać na nagraniu głos premiera.

Inną taśmę opublikował portal tvn24.pl. Na niej Morawiecki mówił m.in. o ofercie kilkudziesięciu tysięcy złotych "wsparcia" dla Aleksandra Grada, ówczesnego ministra w rządzie Donalda Tuska, a także interweniował ws. pracy syna europosła PiS, Ryszarda Czarneckiego.

Afera taśmowa dotyczyła nagrywania polityków i biznesmenów w dwóch warszawskich restauracjach (Sowa i Przyjaciele oraz Amber Room) w latach 2013-2014. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, a także prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. W zeszłym tygodniu okazało się, że do nagranych osób należy też premier Mateusz Morawiecki.

Znamy numery list na kartach wyborczych. PiS na ostatnim miejscu

Więcej o:
Komentarze (135)
Taśmy Morawieckiego. Marek Jakubiak: To mogło być wyłudzenie od banku
Zaloguj się
 • traszka777

  Oceniono 46 razy 38

  Matołuszek diagnozuje problemy całego świata??? Jest lepszy od Jezusa!

 • dmarch1

  Oceniono 59 razy 33

  Leniwy Czarnecki junior jest teraz poslem PiSs, a wczesniej jego tata Obatel zalatwil mu ciekawa fuszke u Pinokia. Teoretyczne panstwo PiSs. Klamcy i hipokryci.

 • terazjakinick

  Oceniono 38 razy 22

  Konsekwentnie będę twierdził, że Morawiecki jest totalnym matołem. I jeżeli "polegnie na polu chwały" to nie za słowa o imigrantach, ale za różne lewe numery. Postawił zarząd banku - poprzedniego pracodawcy, na dodatek spółki giełdowej - w sytuacji bez wyjścia. Nie wystarczyło, że chlapał jęzorem w restauracji, to jeszcze dołożył do ognia podczas wywiadu z Karnowskim. Pewnie od wczoraj telefony w banku i nie tylko, grzeją się okrutnie, a od poniedziałku ruszy sprawdzanie różnych kwitów z czasów prezesury Morawieckiego. Po prostu facet nie ogarnia najprostszych zależności kierując się bezmyślnie bieżącym koniunkturalizmem... I nie jest ważne ile i komu dał, ale czy złamał przepisy prawa i zasady korporacyjne...

  Prezes Pan ma niezły problem. Pytanie czy Morawiecki poleci po wyborach samorządowych czy też pozwolą mu jeszcze wygłosić życzenia na święta. I czy "delfin Zbyszek" jest już gotowy czy też czeka na dalszy rozwój procesu leczenia kolana?

 • tomtg123

  Oceniono 37 razy 21

  Rozdawanie pieniędzy banku jako pieniędzy dla polityków, to kradzież na klientach tego banku, na zwykłych ludziach.

  Na taśmach dzisiejszy premier Mateusz Morawiecki zgłosił gorliwą gotowość do dokonania zwykłej kradzieży na kwotę 100 tys zł.

 • anonim_ka

  Oceniono 22 razy 16

  Myślę , że każda łajza i szubrawiec sam zniszczy swoją wiarygodność ! ! Kornel Morawiecki kradnie, szachruje łże patrząc w oczy , by chwilę potem opluwać i obrażać innych . Jego synalek Matoł_uszek poszedł śladem wspaniałego "patriotycznego" złodziejskiego sprzedajnego tatusia , zaś Anna pokazała że nazwisko zobowiązuje . ! ! BRAWO klan Morawieckich! ! !

 • karolus2222

  Oceniono 49 razy 15

  MORAWIECKI - SPECJALISTA OD SPRAW ŚWIATOWYCH !
  SASIN TO JEST JAKIŚ GŁUPEK ?

 • nieprzyjazny

  Oceniono 16 razy 14

  "premier, wówczas jako prezes banku, diagnozuje problemy tego świata i dzisiejszej Polski"
  :D
  Jak Sienkiewicz o PFR mówi że to kamieni kupa toście a) "rozwinęli narracyjnie" że tak o całym kraju mówił b)jakoś nie było wtedy podziwu dla analitycznych zdolności nagranego.
  A tu, proszę. Cały PIS. Ale, trzeba uczciwie przyznać, w ściemę to są najlepsi. Nikt jak oni nie wmówi że czarne jest białe i to tak wmówi że ciemny lud to kupuje.

 • pietro62

  Oceniono 46 razy 14

  Jakoś nie ufam panu Morawieckiemu gdyż ma podobne podejśie do życia jak Hitler ... chce wywoływać wojny, strzelać do imigrantów ...

 • maria18

  Oceniono 25 razy 13

  Jak obrzydliwie ten PIS mąci w głowach swojego elektoratu i oni w to wierzą jaki może być ich poziom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX