Afera taśmowa. Portal tvp.info puszcza kolejne nagranie. Chodzi o loty do Gdańska

Afera taśmowa zdominowała w tym tygodniu polską politykę. Teraz portal tvp.info pisze, że dotarł do kolejnych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele. Bohaterem przytoczonych rozmów jest Sławomir Nowak, minister transportu w rządzie PO-PSL. Pojawia się wątek specjalnej ochrony BOR i "lotów do Gdańska".

Najpierw Samuel Pereira zapowiedział powrót do afery taśmowej, a wieczorem portal tvp.info opublikował kolejną rozmowę - jak podaje - nagraną w restauracji Sowa i Przyjaciele. Znów bohaterem taśm jest Sławomir Nowak, ówczesny minister transportu w rządzie PO-PSL. W rozmowie pojawia się wątek z 2009 roku, gdy kilku ministrów w rządzie otrzymało ochronę Biura Ochrony Rządu (obecnie SOP - Służby Ochrony Państwa).

Miało mieć to związek z pracami nad ustawą hazardową, a taką ochronę otrzymali Michał Boni (wtedy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów), Jacek Kapica (wiceminister finansów) i Tomasz Arabski (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Tyle tylko, że z przytoczonych słów Sławomira Nowaka na taśmie wynika, że był to "jeden czysty pic". - No, to oni tam, moim zdaniem, ściemniali - cytuje Nowaka portal telewizji TVP Info.

Tylko nikomu tego nie mówcie, kto wam zdradził… tylko dlatego, żeby "Arab" mógł latać za pieniądze BOR-u do Gdańska, bo "Arab" wtedy też dostał ochronę

- słyszymy, a wspomniany "Arab", jak wskazuje tvp.info, to właśnie Tomasz Arabski. 

Co wynika z kolejnej taśmy?

Portal tvp.info podsumowuje cały kontekst rozmowy następująco: Arabskiemu przyznano ochronę BOR, tylko po to, by mógł latać do Gdańska.

Portal tvp.info przytacza też wypowiedź, która miała paść z ust Pawła Grasia, ówczesnego rzecznika rządu, z 2009 roku, gdy ten tłumaczył, że ochrona BOR była przyznana wspomnianej przez Nowaka trójce, ponieważ "należy się spodziewać, że ten świat będzie się bronić przed zmianami", jakie wprowadzała ustawa hazardowa. "Świat" w opisie Grasia to ludzie związani z rynkiem gier hazardowych.

Afera taśmowa. Nowe taśmy

W ostatnich dniach afera taśmowa (zwana też aferą podsłuchową) z 2014 roku "dostała drugie życie". Najpierw portal Onet opublikował podsłuchaną rozmowę obecnego premiera Mateusza Morawieckiego i opisał taśmę, na której zarejestrowano Piotra Guziała (nagranie jednak zaginęło).

Mniej więcej w tym samym czasie inną taśmę Morawieckiego, który w momencie nagrań był prezesem banku BZ WBK, opublikował portal tvn24.pl. Teksty na temat taśm i fragmenty podsłuchanych rozmów pojawiają się także na portalu tvp.info. Tam z kolei była podsłuchana rozmowa Sławomira Nowaka na temat OFE, czy Jarosława Gowina.

To nagłe pojawienie się nowych taśm strona rządowa ocenia jako "wrzutkę" w trakcie kampanii do wyborów samorządowych. Jednocześnie tvp.info publikuje od kilku dni kolejne nagrania z podsłuchów, uderzające w polityków PO.

Czym była afera podsłuchowa?

O nielegalnych nagraniach z rozmów z lat 2013-2014, które odbywały się m.in. w restauracji "Sowa i Przyjaciele" zrobiło się głośno w czerwcu 2014 r., kiedy stenogramy opublikował tygodnik "Wprost". Zarejestrowano rozmowy m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza czy MSZ - Radosława Sikorskiego.

W związku z nagraniami z tzw. afery taśmowej zostały zatrzymane cztery osoby, w tym przedsiębiorca Marek Falenta. Usłyszały one zarzuty założenia nielegalnych podsłuchów. Falenta został skazany na 2,5 roku więzienia, dwaj kelnerzy na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny. Czwarta z osób - pozostająca anonimową - musiała wpłacić 50 tys. zł na cel społeczny.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (294)
Afera taśmowa. Portal tvp.info puszcza kolejne nagranie. Chodzi o loty do Gdańska
Zaloguj się
 • brum79

  Oceniono 90 razy 78

  zaraz zaraz, pare dni temu, gdy wyszly nagrania Matolusza, pisiory ustami Mazurkowej krzyczaly, ze to odgrzewane kotlety. to o co chodzi?

 • halinafur

  Oceniono 79 razy 67

  Ta ochrona dla trzech osób, czy loty do Gdańska to przy wyczynach obecnej władzy to mały pikuś. Ochrona zwykłego posła, ochrona ministrów, parlamentarzystów to chleb powszedni. A loty Szydło wojskową casą, to czym przy tym są rejsowe loty do Gdańska. Prawdziwe Bizancjum to mamy dopiero teraz. Ta władza nie ma żadnych zahamowań, Dla ludu zostaje miska z ryżem i zap.....ć.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 58 razy 52

  E tam takie taśmy. Ja bym z chęcią posłuchał, co Becia mówiła prezesowi, żeby go przekonać do zgody na loty wojskową Casą do Krakowa tylko po to, żeby tam się przesiąść w rządową limuzynę, która (wraz z 3 innymi) specjalnie w tym celu przyjechała z Warszawy. Posłuchałbym też zeznań Beci na prokuraturze odnośnie jazdy na sygnale w Oświęcimiu. Ale do tych taśm TVPiS dziwnym trafem nie może dotrzeć.

 • krynolinka

  Oceniono 122 razy 40

  To nieźle musiały sondaże pisiorkom polecieć w dół skoro takie wzmożenie. I do tego Donald gród Kraka odwiedził. Odświeżanie kotletów trwa. Desperacja jakaś czy co?

 • gf21

  Oceniono 41 razy 33

  Jak sie TVPiS kiedyś rypnie i przez przypadek ujawnią taśmę z kwietnia 2010 z rozmowy braci to dopiero będzie dym:)

 • Bogdan Gawlik

  Oceniono 36 razy 32

  Skoro TVP Info. publikuje kolejne nagrania, to źródło jest jasne. Sondaże lecą w dół, to mamy taśmy...
  Z drugiej strony mam pytanie: jaki kiepski jest dobór do służb specjalnych, skoro możliwe jest skaperowanie kreta, aby działał na rękę jakiejś partii? ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX