Ministerstwo Kultury złożyło do sądu wniosek ws. działań fundacji Czartoryskich

Radio ZET podaje, że Ministerstwo Kultury wystąpiło do sądu z wnioskiem o stwierdzenie, że działanie Fundacji Książąt Czartoryskich było niezgodne ze statutem. Chodzi o sprawę transferu milionów euro fundacji w Liechtensteinie.

Informację o wniosku resortu Piotra Glińskiego do sądu podał na Twitterze Mariusz Gierszewski z Radio Zet.

"Ministerstwo Kultury wystąpiło do sądu o stwierdzenie niezgodności działania Fundacji XX. Czartoryskich z przepisami prawa i statutem. Chodzi o przelanie milionów euro na fundację Le Jour Viendra w Liechtensteinie" - napisał dziennikarz.

Przypomnijmy, że Fundacja Czartoryskich przetransferowała z Polski do Lichtensteinu, czyli europejskiego raju podatkowego, 440 mln zł. Chodzi o pieniądze, które Fundacja Czartoryskich otrzymała od państwa polskiego za sprzedaż ok. 250 tys. obiektów bibliotecznych i ok. 86 tys. muzealnych o łącznej wartości 100 mln euro.

Jak informuje Radio Zet, wniosek złożono w maju, a w lipcu został uzupełniony o dodatkowe pismo. O sprawie poinformowany został NIK. Izba poleciła Agencji Nadzoru Fundacji z Liechtensteinu skontrolowanie Le Jour Viendra, ale wyniki kontroli nie są dostępne publicznie.