Afera taśmowa. Nowe rozmowy z restauracji Sowa i Przyjaciele: Vincent mówi, że Gowin jest trupem

TVP Info publikuje kolejne fragmenty rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele z 2013 r. W jednym z nich ówczesny minister Sławomir Nowak rozmawia z niezidentyfikowanym mężczyzną. Dyskusja schodzi na Jarosława Gowina - wtedy polityka PO.

Portal TVP Info od kilku dni publikuje nowe fragmenty rozmów z restauracji Sowa i Przyjaciele w Warszawie. Kelnerzy nagrywali rozmowy polityków z pierwszych stron gazet, w tym Sławomira Nowaka - ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie PO.

Sowa i Przyjaciele. Sławomir Nowak rozmawia o Jarosławie Gowinie

W niedawno ujawnionym nagraniu z 13 lipca 2013 r. Nowak rozmawia z niezidentyfikowanym mężczyzną m.in. o Jarosławie Gowinie - do maja 2013 r. ministrze sprawiedliwości. W 2013 r. Gowin jako jedyny kontrkandydat Donalda Tuska wystartował w bezpośrednich wyborach na stanowisko przewodniczącego PO (zdobył nieco ponad 20 proc. głosów), jesienią opuścił Platformę.

- Gowin wykorzysta OFE [Otwarte Fundusze Emerytalne - przyp. red.] do tego, żeby jego odejście z partii nie było odejściem koniunkturalnym, tylko było odejściem ideowym - mówi na nagraniu głos nieznanego mężczyzny.

On powie: "OFE to jest ostatni dowód na to, że Platforma całkowicie odeszła od swojego projektu i odejdzie ideowy". (…) On powie: "nie zgadzam się, głosuję przeciwko OFE, bo to jest niezgodne z tym, co myśli i myślała zawsze Platforma i odejście Gowina będzie odejściem ideowym". Nawet odejście Gowina przegramy

- dodaje głos.

Afera taśmowa. Gowin "wyleci z Platformy"

Ostatnio kłóciłem się troszkę z Vincentem, bo Vincent (…) mówi do mnie w poniedziałek: "ha ha ha, Gowin jest trupem, Gowin jest trupem. Premier też tak czuje, że Gowin jest trupem". Ja mówię: no to dlaczego, skoro Gowin jest trupem, to premier będzie się szykować do debaty z trupem. Gowin przez najbliższy miesiąc urośnie na tym, że startuje przeciwko Tuskowi jak żaden inny polityk nie urósł w tak krótkim czasie. Dojdzie do debaty Tuska, bo musi dojść, bo Tusk nie ma żadnego wytłumaczenia, dlaczego miałby nie debatować z Gowinem. I nagle się okazuje, że Gowin jest równy Tuskowi, a ideowo jeszcze wypomni mu rzeczy, które dla elektoratu Platformy są ważne

- mówi głos.

- Czyli? - pyta Nowak. - Podwyżka podatków. Bo w tym momencie Gowin jest populistą - odpowiada głos. W dalszej części rozmowy dodaje, że Gowin "wyleci z Platformy".

Czym była afera podsłuchowa?

O nielegalnych nagraniach z rozmów z lat 2013-2014, które odbywały się m.in. w restauracji "Sowa i Przyjaciele" zrobiło się głośno w czerwcu 2014 r., kiedy stenogramy opublikował tygodnik "Wprost".

Zarejestrowano rozmowy m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbiety Bieńkowskiej, a także prezesa NBP Marka Belki i szefa CBA Pawła Wojtunika.

W związku z nagraniami zostały zatrzymane cztery osoby, w tym przedsiębiorca Marek Falenta. Usłyszały one zarzuty założenia nielegalnych podsłuchów.

Afera taśmowa. Mateusz Morawiecki na nagraniach

Falenta został skazany na 2,5 roku więzienia, kelnerzy Konrad Lassota i Krzysztof Rybka na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny. Czwarta z osób - pozostająca anonimową - musiała wpłacić 50 tys. zł na cel społeczny.

Niedawno Onet.pl opublikował nieznane wcześniej fragmenty rozmów, w których udział bierze Mateusz Morawiecki. Mówi tam m.in. o polityce Angeli Merkel i problemie z uchodźcami.

Mateusz Morawiecki: Bronimy konstytucji dla zwykłego człowieka

Więcej o:
Komentarze (149)
Afera taśmowa. Nowe rozmowy z restauracji Sowa i Przyjaciele: Vincent mówi, że Gowin jest trupem
Zaloguj się
 • azalka12

  Oceniono 55 razy 45

  Morawiecki jest konformista bez moralnosci. To o czym mowi na tasmach to opis i obecnego jego postepowania. Wystarczy popatrzec jak obsadzane sa stanowiska w spolkach panstwowych i bankach - jaki byl desant do BP z banku Morawieckiego, jak zatrudniani sa rozni znajomi jego i innych w banku ekologicznym, co dzieje sie w ubezpiezeniach, w spolkach energetycznych.

 • pysio62

  Oceniono 73 razy 31

  Gowin to osobnik pozbawiony zdolnosci honorowych, ktory jest za, ale sie nie cieszy.

 • pyffello114

  Oceniono 45 razy 25

  Ten cały pan Gowin - to katastrofa dla polskiej Nauki i dla szkolnictwa wyzszego, to wyjątkowo pokrętna postać.
  Jaką wartość może dzisiaj mieć to, co robi lub mówi pan Gowin po tym,kiedy
  przed wyborami przewodniczącego PO
  z faryzejskim uśmieszkiem świętoszka bajerował nas i swoich kolegów z PO:
  Ja nie wyjdę z Platformy, ja nie opuszczę Platformy, moje miejsce jest w PO.
  Po przegranych wyborach na przewodniczącego PO zrobił z gęby cholewę, wystąpił z
  PO i przykleił się do PiS-u.Chodził na ich zebrania, oklaskiwał zawzięcie Kaczyńskiego,
  łasił się do niego, patrzył mu z psią pokorą w oczy i wyprosił sobie, żeby nie powiedzieć wypętał, stanowisko ministerialne.
  Dla uzupełnienia charakterystyki pana Gowina oto jego opinia o Jarosławie Kaczyńskim,
  wyrażona w lipcu 2012r w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".":
  "To stuprocentowy cynik(...). Fanatyczna wiara w słuszność celów usprawiedliwia w jego oczach sięganie po dowolne środki.Nie ma w polskiej polityce człowieka równie bezwzględnego jak on".
  A teraz ten sam Gowin licytuje się z Kaczyńskim nienawiścią do Tuska, przechwala się wobec wszystkich tym, że to on wymyślił Saryusza Wolskiego jako kontrkandydata Tuska.
  Za co Gowin tak nienawidzi Tuska? Czy za to że Tusk zrobił go ministrem sprawiedliwości w swoim rządzie? Chyba za to, że Tusk pokonał go w wyborach przewodniczącego Platformy. Widać z tego, jak mali są ludzie występujący przeciwko Tuskowi!!!
  A oto jescze opinia o panu Gowinie wybitnego znawcy polskiej sceny politycznej, Jacka Żakowskiego z czasów, kiedy pan Gowin był jeszcze w PO:
  Jacek Żakowski dla portalu "Gazeta.pl":
  Gowin to nieprzeciętnie ambitny i bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie polityk, który ma groźny zapał reformatorski.
  I pomyśleć, że człowiek, który, według redaktora Żakowskiego jest "bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie", ma z nadania Kaczyńskiego dbać w Polsce o rozwój nauki (sic!!) i szkolnictwa wyższego (sic!!).

 • zwyklaosoba

  Oceniono 32 razy 18

  Jak TVP info publikuje to znaczy, że nic gorszego nie znaleźli. Z drugiej strony to skąd mają materiały ze śledztwa ? Chyba, że zostały upublicznione przez prokuraturę. A moźe TVP Info dostała wyłączność od śledczych.

 • arkon4

  Oceniono 21 razy 17

  Trupem moralnym, ta pseudo-katolicka kanalia jest na pewno...

 • lodzermensz1

  Oceniono 42 razy 16

  TVP publikuje ostatnie resztki sowich rozmówek by przykryć przekręt radomski oraz kompromitujące rozmówki Mateuszka. Wystrzelali się już wcześniej z wszystkiego. Zostają pogaduchy Nowaka (od lat poza polską polityką) o Gowinie. Lipa.

 • justas32

  Oceniono 34 razy 14

  A nic nie mówili że to koniunkturalista z kręgosłupem ameby ? To słabo się na nim poznali ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX