Resort Ziobry chciał zwalniać z tajemnicy zawodowej. Projekt wycofano. "Nie zyskał akceptacji"

Ministerstwo sprawiedliwości wycofuje się z projektu zmian dotyczących tajemnicy zawodowej. Jak poinformował rzecznik, nie zyskały one akceptacji kierownictwa resortu.

Przed tygodniem dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" dotarli do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, która zmienia m.in. proces uzyskiwania informacji objętych tajemnicą zawodową. Gdyby projekt wszedł w życie, to nie sąd, a prokurator mógłby decydować o uchyleniu tajemnicy dziennikarskiej, adwokackiej czy lekarskiej.

Ministerstwo się wycofuje

Projekt był szeroko komentowany. "Realny zamach na dziennikarstwo", "żegnaj dziennikarstwo śledcze" - pisali reporterzy. Ministerstwo Zbigniewa Ziobry nie było tym razem głuche na krytykę i zdecydowało się odstąpić od procedowania zmian.

"Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej - dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Robocze koncepcje, które zakładały pewne ograniczenia tajemnic, nie zyskały akceptacji kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości" - poinformował rzecznik resortu Jan Kanthak.

Tajemnica lekarska, adwokacka i dziennikarska

Lekarze, adwokaci czy dziennikarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek dochować tajemnicy ws. informacji od swoich klientów, pacjentów i informatorów. Nie mogą zdradzać poufnych informacji osobom trzecim, a nawet służbom. Tylko w pewnych okolicznościach i po decyzji sądu może dojść do zwolnienia z obowiązku dochowania tajemnicy dziennikarskiej czy adwokackiej . 

Reguluje to Kodeks postępowania karnego:

Art. 180. § 2. Osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, lekarskiej lub dziennikarskiej mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym w przedmiocie przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie decyduje sąd.

Ziobro 16 lat temu: "Minister sprawiedliwości nie może bezpośrednio ingerować, jako że sądy są niezawisłe"

Więcej o:
Komentarze (66)
Resort Ziobry chciał zwalniać z tajemnicy zawodowej. Projekt wycofano. "Nie zyskał akceptacji"
Zaloguj się
 • fred_die

  Oceniono 35 razy 15

  Mleko się już rozlało, normalny człowiek nawet nie pomyślałby o tak debilnych pomysłach. No ale społeczeństwo trzeba "grillować" na okrągło, co pisiory?.

 • hikuj13

  Oceniono 22 razy 8

  widać że chłop bolszewickie wychowanie wyniósł z do mu rodzinnego
  nieboszczka pzpr byłaby dumna

 • dyskootantka

  Oceniono 21 razy 7

  Spokojnie, teraz wycofali, wrócą do tego po wyborach, jeśli je wygrają.

 • bioder65

  Oceniono 31 razy 7

  niech zwolni z tajemnicy spowiedzi to złapie może z jednego pedofila w sutannie.

 • 270203mk

  Oceniono 16 razy 6

  Zero znajdzie inny sposób na zdobycie interesujących go informacji. Ziobro dla dobra Polski (?) gotowy jest na wszelkie niekonwencjonalne działania. Jego wyobraźnia nie zna granic. Mam wątpliwości czy zmieści się w ramach obowiązującego prawa.

 • polak66maly

  Oceniono 11 razy 5

  Jarkacz sie wystraszyl wladzy Zera?

 • oloros11

  Oceniono 12 razy 4

  i czy ktos ma jeszcze watipowosci o faszystowskim rodowodzie?

 • Oceniono 10 razy 4

  Haha tak jest bo my chcemy wszystko wiedzieć według reformowania prezesa wszystkich prezesów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX