Zniesienie obowiązkowych szczepień. Patryk Jaki zagłosował inaczej niż PiS

Patryk Jaki w sprawie szczepionek zagłosował inaczej niż PiS. Kandydat partii rządzącej na prezydenta Warszawy był za odrzuceniem projektu antyszczepionkowców, podobnie jak posłowie PO i Nowoczesnej.

W czwartek Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy przygotowanej przez antyszczepionkowców.

Przeciwko odrzuceniu projektu znoszącego powszechny obowiązek szczepień była większość posłów PiS (202 osoby) i wszyscy głosujący z Kukiz'15 (16).

Patryk Jaki za odrzuceniem projektu ustawy antyszczepionkowców

Za odrzuceniem projektu było 5 posłów PiS. Wśród nich był kandydat partii rządzącej na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki. Pozostali posłowie, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu, to: Mariusz Kamiński, Józefa Szczurek-Żelazko, Grzegorz Tobiszowski i Łukasz Zbonikowski. Jan Dziedziczak z kolei wstrzymał się od głosu.

Patryk Jaki w przeszłości wspierał ruch antyszczepionkowców STOP NOP. -  – Niepożądane odczyny poszczepienne to fakt. Faktem jest, że wiele z takich przypadków ginie. Takich przypadków jest bardzo dużo. Poza tym uważam, że zmuszanie wszystkich dzieci do szczepień, na przykład tych z obniżonym napięciem mięśniowym, jest nadużyciem (ze strony- red.) państwa - mówił w 2015 roku.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy w lutym 2016 roku wysłał do GiS pismo, w którym twierdził, że „należy uznać za nadużycie składanie wniosków do sądu przeciwko ludziom, którzy nie szczepią dzieci. Proszę o zaprzestanie tych praktyk”.Półtora roku później z podobnym wnioskiem zwrócił się do ministra zdrowia. Wtedy obowiązek szczepień nazwał "dyskryminacją obywateli RP".

We wrześniu w rozmowie z wp.pl okazało się, że Patryk Jaki zmienił zdanie. - Rola prezydenta miasta sprowadza się do tego, żeby finansować prewencyjne szczepienia i promować szczepienia. Ja na pewno taką rolę będę wypełniał - powiedział Jaki.

Obywatelski projekt ustawy przeciwko powszechnemu obowiązkowi szczepień wnieśli do Sejmu przedstawiciele antyszczepionkowców z ruchu STOP NOP (Niepożądany Odczyn Poszczepienny). Projekt zakłada brak obowiązku szczepień w Polsce, jeżeli nie ma wybuchu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Uzasadnienie projektu skrytykował Bohdan Widła, twórca profilu Ceiling Sejm, na którym opisuje zmiany w polskim. Więcej tutaj >>>

Więcej o: