Wybory w Warszawie, ankieta dla kandydatów na prezydenta. Oto odpowiedzi Rafała Trzaskowskiego

Przed wyborami samorządowymi pokazaliśmy kandydatom na prezydenta Warszawy dziesięć pytań, dotyczących kwestii istotnych dla mieszkańców stolicy. Zobacz odpowiedzi Rafała Trzaskowskiego.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października. Jakie plany, w przypadku zwycięstwa, ma na Warszawę jeden z czołowych kandydatów na prezydenta, Rafał Trzaskowski? Tego próbowaliśmy dowiedzieć się, prosząc polityka Platformy Obywatelskiej o wypełnienie ankiety przygotowanej przez redakcję Gazeta.pl.

ZOBACZ TEŻ: Wybory w Warszawie, ankieta dla kandydatów na prezydenta. Oto odpowiedzi Patryka Jakiego 

PYTANIE 1: Czy trasy maratonów biegowych powinny być wyznaczane przez centrum miasta?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Od wielu lat trasy maratonów, które odbywają się w Warszawie, przebiegają fragmentami przez centrum miasta (np. Krakowskim Przedmieściem). Nie ma potrzeby naruszania tej tradycji, tym bardziej, że tak wyznaczone trasy maratonów zwiększają ich atrakcyjność i pomagają promować piękno Warszawy. W innych światowych stolicach maratony też przebiegają przez centra.

PYTANIE 2: Czy ruch samochodowy w Warszawie powinien zostać ograniczony? Jeśli tak – w jaki sposób?

Odpowiedź: Nie
Uzasadnienie: Zmiany w przyzwyczajeniach komunikacyjnych warszawiaków trzeba wprowadzać w pozytywny sposób. Przekonywać mieszkańców Warszawy i gości odwiedzających nasze miasto, żeby przesiedli się do coraz lepszej komunikacji publicznej, a nie straszyć zakazami i nakazami. Zmiany w organizacji ruchu powinny być korzystne dla mieszkańców.

PYTANIE 3: Czy najbliższe otoczenie Pałacu Kultury i Nauki powinno się zmienić? Jeśli tak – jak?

Odpowiedź: Tak
Uzasadnienie: Trzeba dokończyć już rozpoczęte projekty zagospodarowania Placu Defilad i okolic PKiN: Teatr TR i Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z towarzyszącą infrastrukturą (m.in. parkingiem podziemnym). Trzeba też zrealizować projekt budowy pawilonu Emilia, Zieloną Aortę (wzdłuż Alej Jerozolimskich – południowej pierzei PKiN) oraz przeprowadzić rewitalizację Parku Świętokrzyskiego wraz z dodatkowymi nasadzeniami w całej okolicy. Ciekawym pomysłem jest też budowa alei sportów miejskich przy stacji metra Świętokrzyska.

PYTANIE 4: Czy strefy wyłączone z zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych powinny się zmienić? Jeśli tak – jak?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Razem z mieszkańcami Warszawy warto zastanowić się nad rozszerzeniem ww. stref wyłączonych o kolejne odcinki brzegu Wisły, także po praskiej stronie.

PYTANIE 5: Czy część warszawskich ulic powinna zostać zwężona kosztem ścieżek rowerowych i szerszych chodników?

Odpowiedź: Raczej nie
Uzasadnienie: Budowa dróg dla rowerzystów (DDR) nie powinna odbywać się kosztem płynności ruchu samochodów, miejsc parkingowych ani wygody pieszych.

PYTANIE 6: Czy handel uliczny powinien zostać ograniczony?

Odpowiedź: Raczej nie
Uzasadnienie: Handel uliczny trzeba przede wszystkim ucywilizować. W całej Warszawie powinno powstać więcej estetycznych targowisk, służących lokalnym społecznościom. Miasto nie może pozwalać na nielegalny handel uliczny na dużą skalę, prowadzony z naruszeniem przepisów sanitarnych (i prawno-podatkowych). Strażnicy Miejscy nie muszą natomiast uganiać się za starszymi panami/paniami, okazjonalnie sprzedającymi pietruszkę z działki – Straż Miejska powinna skupić się na bezpieczeństwie mieszkańców.

PYTANIE 7: Czy miasto powinno kontynuować dofinansowywanie programu in vitro?

Odpowiedź: Tak
Uzasadnienie: Zdecydowanie tak! Na świat przyszły już pierwsze dzieci, poczęte dzięki finansowanemu przez Warszawę miejskiemu programowi wsparcia dla in vitro. Obowiązkiem miasta jest pomagać młodym warszawiakom starającym się o dziecko. In vitro to życie, to radość matek i ojców, szczęście dzieci urodzonych w kochających rodzinach.

PYTANIE 8: Czy w Warszawie powinno być więcej wielkich galerii handlowych?

Odpowiedź: Raczej nie
Uzasadnienie: Miasto nie będzie odgórne decydować o prywatnych inwestycjach, o ile są dozwolone prawem i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Te ostatnie musimy jednak uchwalać w taki sposób, by zagwarantować ład przestrzenny, zadbać o estetykę miasta i spójność tkanki miejskiej, biorąc pod uwagę interesy wszystkich mieszkańców (a nie tylko wielkich inwestorów). Warszawa już dziś ma wiele dużych galerii handlowych, nieporównywalnie więcej niż np. Bruksela czy Wiedeń. Teraz nasze miasto powinno zadbać o rozwój drobnego handlu i codziennych usług, o równomierny (a nie punktowy) rozwój aktywności handlowo-usługowej w całym mieście, zwłaszcza w jego najgęściej zaludnionych obszarach.

PYTANIE 9: Czy Warszawa potrzebuje nowych mostów? Jeśli tak – ilu?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Warszawa pilnie potrzebuje ukończenia przeprawy przez Wisłę w ciągu trasy Południowej Obwodnicy Warszawy. Oczekuję, że GDDKIA wywiąże się w terminie z tego zadania. Warszawa potrzebuje też kładki pieszo-rowerowej na wysokości ul. Karowej i ul. Okrzei. Ewentualny most łączący Żoliborz z Bródnem (na wysokości ul. Krasińskiego) powinien być projektowany jako przeprawa tramwajowo-rowerowo-piesza.

PYTANIE 10: Czy w Warszawie powinno się wygospodarować więcej zieleni kosztem miejsc parkingowych?

Odpowiedź: Raczej nie
Uzasadnienie: To oczywiste, że Warszawa potrzebuje więcej zieleni, ale nie kosztem miejsc do parkowania! Musimy obie potrzeby pogodzić: w centrum miasta konieczna jest budowa parkingów podziemnych, które uwolnią przestrzeń na powierzchni pod zieleń, zarazem gwarantując więcej miejsc parkingowych. W dzielnicach oddalonych od centrum da się zaprojektować nowe miejsca zielone (nowe parki, skwery itp.) i nowe miejsca parkingowe, np. w nowoczesnych parkingach P+R.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: