Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Kandydatka PiS przegrała o włos

Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Jedyna kandydatka - Agnieszka Dudzińska, rekomendowana przez PiS, nie otrzymała wymaganego poparcia 200 posłów.

W głosowaniu ws. Rzecznika Praw Dziecka w Sejmie 194 posłów poparło Agnieszkę Dudzińską, kandydatkę zgłoszoną przez PiS. Przeciwko jej kandydaturze było 192 posłów, a 12 wstrzymało się od głosu.

Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka po raz drugi

Jak informuje Michał Olech z serwisu 300polityka.pl, "37 posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu dot. RPD. Chwilę wcześniej - 18 nieobecnych" - napisał na Twitterze.

W tej sytuacji procedura wyboru zostanie przeprowadzona ponownie. Agnieszka Dudzińska była jedyną kandydatką na urząd Rzecznika Praw Dziecka.

Podobna sytuacja miała miejsce 13 września, gdy żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów. O fotel RPD kandydowali wtedy Paweł Kukiz-Szczuciński, kandydat Kukiz’15, oraz Ewa Jarosz, zgłoszona przez PO, Nowoczesną i PSL.

Od 2008 roku funkcję Rzecznika Praw Dziecka pełni Marek Michalak. Jego kadencja dobiegła końca w sierpniu, ale będzie on pełnił obowiązki RPD, do czasu, aż zostanie wybrany jego następca.

Co zapamiętamy z prezydenckiej debaty na stadionie Legii?

Więcej o: