Kpiny z protestujących nie szkodzą pierwszej damie? Duda oceniania pozytywnie

Agata Duda może być zadowolona z tego, jak wypełnia rolę pierwszej damy - 41 proc. wyborców ocenia ją pozytywnie. Jednak ocena małżonki prezydenta znacząco różni się między wyborcami PiS i PO.

Agata Duda - co widać po ponad trzech latach w Pałacu Prezydenckim - wybrała model bycia pierwszą damą, która nie angażuje się w bieżącą politykę. Bierze udział w wielu wydarzeniach związanych ze swoją rolą - wyjazdy zagraniczne, spotykania z wyborcami, odwiedziny szkół czy szpitali. Jednak mają one zdecydowanie charakter społeczny, nie polityczny. 

Duda nie udziela wywiadów i w zasadzie nie zabiera głosu w bieżących sprawach. Nawet, kiedy jest o to bezpośrednio proszona, jak w przypadków Czarnych Protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kontrowersje wywołują jednak jej reakcje na grupy protestujących przeciwko polityce prezydenta, szczególnie w trakcie wizyt za granicą. Do ostatniego takiego incydentu doszło w Nowym Jorku. Na nagraniu z tamtego wyjazdu widać, jak małżonka prezydenta, gdy po wyjściu z samochodu zobaczyła protestujących z napisami "Konstytucja", zaczęła nimi "dyrygować". 

Takie zachowanie Dudy jest oceniane jako kpiny z protestujących i negatywnie komentowane przez niektórych. Jednak jak wynika z sondażu panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski, nie szkodzi to wizerunkowi pierwszej damy i największa część wyborców ocenia ją pozytywnie. W badaniu w sumie 41 proc. badanych ocenia ją pozytywnie w roli pierwszej damy (z tego 10 proc. zdecydowanie, 31 - raczej pozytywnie). Przeciwnego zdania jest 27 proc. ankietowanych (12 proc. zdecydowanie, 15 - raczej negatywnie). Duża część - bo aż 32 proc. - nie ma jednoznacznej oceny.  

Stosunek do pierwszej damy po liniach partyjnego podziału

Z jednej strony 41 proc. pozytywnych ocen to dużo. Z drugiej widać, że zależą one w dużej mierze od preferencji politycznych, a stosunek do pierwszej damy koreluje z tym, kto na kogo głosuje. W ostatnim sondażu 41 proc. osób deklarowało poparcie dla PiS - tyle samo, ile w badaniu dla WP.pl pozytywnie ocenia Agatę Dudę. Z kolei 31 proc. głosowałoby na Koalicję Obywatelską, zatem ta liczba też jest zbliżona do odsetka negatywnych ocen małżonki prezydenta. 

Potwierdzają to też dane z badania panelu Ariadna. Wynika z nich, że wśród wyborców PiS Dudę ocenia pozytywnie 80 proc. badanych, a negatywnie - 7 proc. U osób popierających Koalicję Obywatelska jest odwrotnie. 70 proc. ma o pierwszej damie negatywne zdanie, a tylko 11 proc. - pozytywne.

Choć większa część ocenia pozytywnie pierwszą damę w jej roli, to większość jest przeciwna temu, by publicznie prezentowała stosunek do przeciwników prezydenta. Tak uważa 52 proc. respondentów, a jedynie 17 proc. sądzi, że Agata Duda powinna tak robić. 

Co nie dziwi - biorąc pod uwagę brak aktywności politycznej pierwszej damy - większość ludzi nie wie, jakie ma ona poglądy. Aż 59 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć", jakie jest jej stanowisko w sprawie przestrzegania konstytucji w Polsce.

Badanie przeprowadzi w dniach 28 września - 1 października na próbie ogólnopolskiej 1059 osób dorosłych.

Więcej o:
Komentarze (86)
Agata Duda oceniania pozytywnie - ale głównie przez wyborców PiS
Zaloguj się
 • lica79

  Oceniono 35 razy 7

  Paprotka bez własnego zdania i mąż kacza marionetka zmarnowana lata dla Polski. Będziemy pokonać ze wstydu ze takie wydmuszki były mieszkańcami pałacu

 • ix-igrek

  Oceniono 5 razy 5

  A co było oceniane? Ciuchy? Bo o jakichś działaniach w jej przypadku ciężko cokolwiek powiedzieć

 • dziadwawelski

  Oceniono 6 razy 4

  Wszystkich mieszkańców "Pałacu Kornbacherów" w Warszawie lud polski kocha ;-))

 • tinorossi

  Oceniono 6 razy 4

  Pani Duda jest idealnie żadna. Jak można ja oceniac kiedy nic o niej nie wiemy ? Mysle, ze pytanie powinno brzmieć: Czy pani Duda dobrze się prezentuje jako ozdobnik prezydenta ?

 • nekaj

  Oceniono 10 razy 4

  wytłumaczcie jak to jest, pisowskie trolle - jak komentowałem na waszych stronach to natychmiast, po jednym niezgodnym z linią partii wpisie blokowano mi możliwość dalszych wpisów, a wy tu przyłazicie i jak się was wyrzuca to mordy drzecie o wolności - to ma być wolność dla was tylko, tak?

 • kociewiak999

  Oceniono 9 razy 3

  ....pani prezydentowa jako ,,Pierwsza Dama RP,, poparla podzial na my i gorszy sort !!

 • matylda1001

  Oceniono 13 razy 3

  To nie jest pierwsza dama ale pierwsza pisdzina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX