Morawiecki na taśmie: Ludziom się wydawało, że służba zdrowia będzie za darmo ku***

Całą taśmę z nagranym na niej Mateuszem Morawieckim upublicznił we wtorek Onet. Obecny premier w 2013 roku mówił o rozwiązaniach możliwego kryzysu migracyjnego, chwalił też Merkel czy Obamę. - Ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** - opowiadał w "Sowie i Przyjaciołach" Morawiecki.

Portal Onet.pl opublikował całą taśmę z afery podsłuchowej, na której nagrano ówczesnego prezesa BZ WBK, a obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. To pełne nagranie, którego fragmenty ujawniły w 2016 roku "Newsweek" i Radio ZET.

Wcześniej ten sam portal donosił, na podstawie dotychczas nieznanych zeznań kelnerów z "Sowy i Przyjaciół", że możliwe, iż istnieją kolejne nagrania premiera. Tyle tylko, że nikt nie wie, gdzie są, a o ich treści mówili tylko kelnerzy.

Taśma, którą opublikował Onet, to nagrana rozmowa Mateusza Morawieckiego w "Sowie i Przyjaciołach" z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą (pozostał na tym stanowisku po 2015 roku), prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. Spotkanie odbyło się wiosną 2013 roku.

Morawiecki chwalił politykę Merkel. "Fantastyczna robota"

Wśród dotychczas nieznanych fragmentów tych rozmów znajduje się np. wątek, w którym Morawiecki komplementuje zachodnich przywódców, Angelę Merkel, Nicolasa Sarkozy'ego i Francoisa Hollande'a.

Ze słów obecnego premiera wynika, że wspomniana przez niego trójka radzi sobie z rozbudzonymi oczekiwaniami ludzi. Mówił tak:

Ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo.

Dalej pada, że właśnie tę rosnącą "krzywą" potrzeb Merkel czy Hollande próbują odkręcić.

"To, co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli oczekiwaniach. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała" - skwitował, a później dodał, że "to, co robi Merkel, Obama, to fantastyczna robota".

Morawiecki o możliwym kryzysie migracyjnym: Będziemy strzelać, odpychać

Inny wątek to dysproporcje finansowe - Morawiecki opowiadał, że w funduszach hedgingowych "ku*** siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy" i mają "nakumulowane tego kapitału tyle, że możesz ich tam w dupę pocałować". "Wydaje mi się, że popełniają błąd. Nie dokonują pewnej redystrybucji (tych pieniędzy - red.)" - wspomniał.

W kolejnym fragmencie Mateusz Morawiecki przewidywał, że do Europy będą próbować dotrzeć imigranci z Afryki. "W Nigerii jest więcej osób poniżej siedemnastego roku życia niż w całej Europie. Całej łącznie z Rosją" - mówił, a obecna na spotkaniu Matuszewska wtrąciła, że "kiedyś przypłyną".

No ku***. Wiesz, kiedyś przypłyną, kiedyś coś zrobią. […] Te iphony pokażą im: tu żyje się tak a tu tak. I co my zrobimy jak flotylla tratw ku***, nawet tam z północy Afryki będzie na południe? […] Będziemy strzelać, będziemy odpychać ich, wiesz

- odpowiedział Morawiecki.

Całe nagranie rozmowy Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Jagiełły, Krzysztofa Kiliana oraz Bogusławy Matuszewskiej zostało udostępnione w sieci. Zapis audio można znaleźć m.in. tutaj.

Mieli rozmawiać o historii, wyszło jak zwykle. Polityka zdominowała Sejm Dzieci i Młodzieży

Więcej o: