Hanna Zdanowska prawomocnie skazana za poświadczenie nieprawdy. Jest wyrok

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska została prawomocnie skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach - podała Polska Agencja Prasowa. Sprawa dotyczy kredytu partnera Zdanowskiej.

Hanna Zdanowska została prawomocnie skazana za poświadczenie nieprawdy w dokumentach - podała PAP. Sąd Okręgowy w Łodzi tym samym podtrzymał wcześniejszy wyrok wydany w marcu przez Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście. 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska była oskarżona o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, m.in. dzięki którym jej życiowy partner Włodzimierz G. otrzymał z Banku Pocztowego kredyt w wysokości 200 tys. złotych.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", Włodzimierz G. kupował od Zdanowskiej mieszkanie, zadeklarował, że wpłacił wkład własny, a prezydent Łodzi to potwierdziła. Według śledczych nie dostała jednak żadnych pieniędzy. Para wyjaśniała, że Włodzimierz G. miał przeznaczyć ów wkład na remont mieszkania. Hanna Zdanowska wielokrotnie podkreślała, że zarzuty są "bezzasadne"

Hanna Zdanowska z prawomocnym wyrokiem

Hanna Zdanowska została uznana winną i skazana na karę grzywny w wysokości 20 tysięcy złotych (czyli 200 stawek dziennych), zaś jej partner - na karę grzywny w wysokości 25 tysięcy złotych (250 stawek dziennych). Skazani muszą również pokryć koszty sądowe.

Prokurator początkowo chciał, by prezydent Łodzi została dodatkowo skazana na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok, zaś jej partner na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok, jednak sąd się do tego nie przychylił podczas wymierzania kary.

Po wyroku Sądu Rejonowego prokurator nie zdecydował się na apelację. 

Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska

Wyrok nie oznacza, że Zdanowska nie będzie mogła kandydować w wyborach samorządowych 2018 r. Zakaz kandydowania dotyczy jedynie osób skazanych na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe.

Hanna Zdanowska pozostaje zatem kandydatką na prezydenta Łodzi. 

Więcej o: