TSUE przyspiesza w sprawie Sądu Najwyższego. Odpowiedzi udzieli "niezwłocznie"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że pytania przez Sąd Najwyższy rozpatrzy w trybie przyspieszonym. "Niezwłoczne udzielenie odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości" - pada w dokumencie, do którego dotarło TVN24 International.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrywać będzie pytania prejudycjalne, które wysłał do niego na początku sierpnia Sąd Najwyższy. Pytania dotyczą zasad niezależności i niezawisłości sędziów oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

TVN24 International dotarł do treści wewnętrznego dokumentu TSUE, z którego wynika, że sędziowie unijnego sądu wyrażają zdanie, by sprawę rozpatrzyć niezwłocznie.

Należy stwierdzić, że niezwłoczne udzielenie przez Trybunał odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości, jakie żywi sąd odsyłający w odniesieniu do istotnych kwestii z zakresu prawa Unii

- pada w uzasadnieniu postanowienia prezesa TSUE. Jednocześnie pada tam oficjalna informacja o tym, że pytania prejudycjalne wysłane przez Sąd Najwyższy podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym.

W dokumencie pada też stwierdzenie, że "dla systemu sądowniczego Unii Europejskiej niezależność sądów krajowych (...) ma zasadnicze znaczenie".

Wyrok TSUE - ile trzeba będzie czekać?

"Rzeczpospolita" informowała pod koniec sierpnia, że jeśli TSUE zdecyduje się na taki ruch, czyli zajęcie się wnioskiem SN w trybie przyspieszonym, to na wyrok trzeba będzie sporo poczekać, nawet rok.

Wyrok poznamy prawie za rok. Nie ma terminów regulaminowych, ale – jak mówią nieoficjalnie źródła w sądzie w Luksemburgu – tak można oszacować czas całej procedury

- pisała "Rz", odwołując się do czasu trwania procedury pytania prejudycjalnego, zadanego w 2017 r. przez włoski Trybunał Konstytucyjny.

Więcej o:
Komentarze (191)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niezwłocznie rozpatrzy pytania Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 80 razy 26

  Jarosław Kaczyński powinien natychmiast wysłać wszystkich sędziów tego Trybunału w stan spoczynku.

  Nie może??? Żaden problem, naszych też nie mógł, a wysłał.

 • srv14

  Oceniono 67 razy 17

  Za chwilę usłyszymy od Bielana albo innego podobnego do niego pisowca "mądrego" inaczej ,że TSUE nie ma prawa wtrącać się w tzw. reformę wymiaru sprawiedliwości ponieważ w/g badań CBOS ponad 80% Polaków popiera łamanie Konstytucji przez kato-bolszewie. Ale to ,że TSUE jest również polskim Trybunałem tego z ust tych "mężów stanu" suweren już nie usłyszy za to bajka o zagranicy będzie powtarzana jak mantra

 • pietrix79

  Oceniono 56 razy 16

  Żeby sądy UE były ostatniądeską ratunku dla normalnych ludzi w Polsce... Do czego doszliśmy rodacy? Zrobili z nas pośmiewisko ten cały PiS i ich przystawki. W Pisowskim rozumieniu duma narodowa - w rozumieniu normalnych ludzi, zaprzaństwo, ciemnota, prywata, nacjonalizm. To już po mału jakby nie jest moje państwo... Niech ten koszmar się skończy! Chcę się obudzić i zobaczyć, że PiS nadal jest mało ważną partyjką krzykacza, na peryferiach polityki krajowej.

 • caius1

  Oceniono 50 razy 16

  Bardzo dobrze. Kaczyński nie będzie mógł już kłamać, że wcale nie wyprowadza Polski z UE.
  NiePiS

 • fakduck

  Oceniono 39 razy 11

  Chwała za to UE. Tylko, żeby jeszcze tą pisowską szarańczę zastopowali!

 • 8zorro

  Oceniono 12 razy 8

  Jeszcze trochę a pisiory oknami z Nowogrodzkiej wyskakiwać będą a prezes czmychnie helikopterem. Dyktatura nazistowska w Polsce nie przejdzie!

 • brunet78

  Oceniono 51 razy 7

  Czego się PiS złapie, to spieprzy. Czy to lądowanie w Smoleńsku, czy przejmowanie sądownictwa, czy wreszcie zbieranie podpisów do wyborów. Tych to się już normalnie doczekać nie mogę :D
  Ależ to będzie piękna, pisia katastrofa :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX