Wybory samorządowe 2018. Patryk Jaki walczy z Sokiem z Buraka. I zawiadamia prokuraturę

Kto wyciska sok z buraka? - pyta sztab Patryka Jakiego. Chce walczyć z fake newsami publikowanymi przez strony SokzBuraka i Jaki naprawdę jest #Jaki2018. O odniesienie się do sprawy apeluje do polityków PO.

Patryk Jaki i jego sztab zgłaszają strony SokzBuraka i Jaki naprawdę jest #Jaki2018 do prokuratury. Podczas czwartkowej konferencji w Jaki Cafe zapowiedział to Sebastian Kaleta, członek sztabu kandydata Zjednoczonej Prawicy.

Patryk Jaki i jego ludzie chcą też wiedzieć, czy to PO zlecała tworzenie nieprawdziwych informacji. Według Kalety, to partia może odpowiadać za treści tworzone przez obie strony - podaje PAP, cytowana przez "Dziennik".

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Kaleta dodał, że sztab Jakiego skierował kilka zawiadomień do prokuratury dotyczących szerzenia fake newsów, nieoznaczenia materiałów wyborczych w postach wymienionych stron oraz uporczywego zniesławiania.

Wybory samorządowe 2018. Jaki walczy z fake newsami

Stronę SokzBuraka w 2016 r. opisał dziennikarz "Do Rzeczy" Marcin Makowski. Twierdził wtedy, że prowadzą ją pracownicy jednej z partii opozycyjnych. Kaleta teraz zauważył, że jednym z pierwszych obserwujących stronę Jaki naprawdę jest #Jaki2018 był Instytut Obywatelski - think tank, będący - zdaniem członka sztabu Jakiego - wewnętrzną komórką PO.

Wśród fake newsów, które udostępniały strony, były m.in. informacje, że Jaki po wygranej zakaże działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wyświetlania filmu "Kler" czy in vitro.

Wybory w Warszawie. Kaleta: Facebook zarabia na kampanii fejków

Kaleta podkreślał, że to potencjalny zastępca Jakiego Piotr Guział będzie odpowiadał za organizację finałów WOŚP, kandydat PiS w ogóle nie wypowiadał się w sprawie "Kleru", a jeśli chodzi o in vitro - zapowiedział, że nie będzie dokonywał zmian w obecnie obowiązujących przepisach.

- Facebook zarabia na kampanii fejków w Polsce - powiedział Kaleta, odnosząc się do faktu, że niektóre z fake newsów to "posty sponsorowane" na portalu społecznościowym. Polityk zapowiedział zwrócenie się do Facebooka, dlaczego bierze pieniądze za szerzenie nieprawdziwych informacji i ile na tym zarobił.

Wybory samorządowe 2018 Warszawa. Kaleta pyta PO o fake newsy

- Oczekujemy od przewodniczącego Grzegorza Schetyny i kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jasnej deklaracji, czy PO ma z tym coś wspólnego bezpośrednio lub pośrednio - powiedział Kaleta. Zażądał też od partii "jasnego odcięcia się" od prowadzenia kampanii w ten sposób.

Po kilku godzinach napisał na Twitterze: "Mijają kolejne godziny od konferencji, a w PO cisza. Bez komentarza do powiązań z profilem produkującym hejt i fejki, brak odcięcia".

Od radnego do zastępcy ministra. Kariera Patryka Jakiego

Więcej o:
Komentarze (247)
Wybory samorządowe 2018. Patryk Jaki walczy z Sokiem z Buraka. I zawiadamia prokuraturę
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 166 razy 106

  Podobno jest wolność słowa, jak twierdzą niektórzy prokuratorzy podlegli szefowi Jakiego..

 • remo29

  Oceniono 204 razy 94

  Burak walczy z sokiem z buraka? Jezu, skąd on wziął doradców? Wziął paru chłopków za 2 zeta?

 • tristan987

  Oceniono 122 razy 82

  Towarzyszu Kaleta, PO nie ma obowiazku komentowania kazdej waszej wyssanej z palca bzdury.

 • antonikarcz

  Oceniono 168 razy 76

  AFGAN który zam tworzył fałszywe konta, rozsyłał fałszywe i kłamliwe e-maile, obrażony na strony pokazujące prawdę o jego kłamliwej, zakłamanej i knajackiej naturze, paradne.

 • ar.co

  Oceniono 120 razy 42

  Hatakumba, takich fejków, jakie ty ogłaszasz z pełną wiarą w ich prawdziwość, to żaden kabareciarz nie wymyśli! Nawet w Budapeszcie na moście na Dunajcu.

 • apoloniusz211

  Oceniono 95 razy 39

  moze do boty od andrzeja dupy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX