Prokuratorzy będą zwalniać z tajemnicy adwokackiej i lekarskiej. Oto plany resortu Ziobry

Nie sąd, a sam prokurator ma mieć możliwość zwalniania adwokatów i lekarzy z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Takiej zmiany prawa chce Ministerstwo Sprawiedliwości. Pomysł krytykują już prawnicy.

Lekarze, adwokaci czy dziennikarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek dochować tajemnicy ws. informacji od swoich klientów, pacjentów i informatorów. Nie mogą zdradzać poufnych informacji osobom trzecim, a nawet służbom. Tylko w pewnych okolicznościach i po decyzji sądu może dojść do zwolnienia z obowiązku dochowania tajemnicy dziennikarskiej czy adwokackiej . 

Reguluje to Kodeks postępowania karnego:

Art. 180. § 2. Osoby obowiązane do zachowania tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, lekarskiej lub dziennikarskiej mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W postępowaniu przygotowawczym w przedmiocie przesłuchania lub zezwolenia na przesłuchanie decyduje sąd.

To może się jednak niedługo zmienić - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dziennikarze dotarli do projektu nowelizacji kodeksu, która zmienia m.in. właśnie proces uzyskiwania informacji objętych tajemnicą zawodową. Jeśli projekt wejdzie w życie, to nie sąd, a sam prokurator będzie decydował o uchyleniu tajemnicy dziennikarskiej czy adwokackiej w trakcie postępowania przygotowawczego.   

Rzecznik Zbigniewa Ziobry Jan Kanthak jakiś czas po publikacji napisał na Twitterze, że "nie będzie żadnych zmian w prawie ograniczających tajemnicę dziennikarską". Nie odniósł się jednak do kwestii tajemnicy adwokackiej, radcowskiej czy lekarskiej.

"Realny zamach na dziennikarstwo"

"Dziennik" cytuje wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, którzy przekonywał, że takie rozwiązanie "przyspieszy postępowanie", ale też "zachowa gwarancje" dla osób, których dotyczy tajemnica. Podkreślał, że prokurator jest "rzecznikiem interesu publicznego", a to właśnie interes publiczny jest wyznacznikiem obowiązku tajemnicy zawodowej.

Jednak według prawników, z którymi rozmawiała gazeta, projekt mocno uderza w podstawowe zasady wymiaru sprawiedliwości i daje prokuratorom zbyt szerokie uprawnienia. - Pomysł zaprzecza podstawowym zasadom, na jakich powinien być oparty wymiar sprawiedliwości - ocenił adwokat mec. Radosław Baszuk.

Także dziennikarze krytykowali możliwość łatwego zwolnienia przez prokuratora z tajemnicy, co mogłoby prowadzić do utraty zaufania informatorów, którzy są podstawą dziennikarstwa śledczego. "To moim zdaniem realny zamach na dziennikarstwo. Prokuratura chce mieć szybki dostęp do informatorów dziennikarzy - osób, które ostrzegają o nieprawidłowościach" - napisał Maciej Duda z TVN24.

Komisja Europejska skarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Więcej o: