PiS sięga po głosy Kół Gospodyń Wiejskich. Każde z nich dostanie zastrzyk gotówki

Przyjęty przez rząd projekt ustawy dotyczącej wsi zawiera - jak twierdzi minister Sasin - "przełomowe" ustalenia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Koła otrzymają osobowość prawną i co najmniej 3 tysiące złotych na działalność.

Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów mówił w Polskim Radiu, że blisko milion kobiet zrzeszonych w ponad 20 tysiącach Kół nie mogło dotąd liczyć na żadne wsparcie.

Projekt ustawy, który przyjął rząd, przewiduje możliwość uproszonego rejestrowania Kół w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po to by mogły one uzyskać osobowość prawną i możliwość korzystania z dofinansowania. Jacek Sasin zapewnił, że rejestrujące się Koła otrzymają pomoc, aby proces przebiegł jak najłatwiej.

Od 3 do 5 tysięcy złotych

Każde rejestrujące się Koło otrzyma zastrzyk finansowy jak ujął minister "na start". Będzie to od 3 do 5 tysięcy złotych w zależności od wielkości Koła.

Mniejsze, czyli te liczące od 10 do 75 członkiń, otrzymają 3 tysiące złotych. Te zrzeszające więcej niż 75 osób, dostaną 5 tysięcy złotych. Minister zapewnił, że pieniądze dostanie każde - zarówno nowo utworzone jak i istniejące wcześniej Koło, niezależnie od tego, jaką działalność prowadzi.

Wsparcie na konkretne projekty

Jacek Sasin dodał, że prócz tego Koła będą mogły także starać się o wsparcie rządowe na konkretne projekty na przyszły rok. W projekcie przyszłorocznego budżetu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na dofinansowanie projektów realizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich zarezerwowano 100 milionów złotych.

- Otwieramy całą paletę działania, której Koła - w przeciwieństwie do innych organizacji działających na wsi - do tej pory nie miały - mówił Jacek Sasin. Przyjęty wczoraj przez rząd projekt to - zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - "przełomowa, znakomita ustawa, która nie tylko docenia te Panie, które angażują się w Kołach, ale także daje asumpt do rozwoju i pobudzania aktywności na wsi".

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: