Żarty i uśmiechy. Nagrali rozmowę Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Nowym Jorku

Donald Tusk i Andrzej Duda spotkali się we wtorek na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W mediach pojawił się film z rozmowy, podczas której polski prezydent i przewodniczący Rady Europejskiej świetnie się bawili.

Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku w niedzielę. Prezydent podczas trzydniowej wizyty wziął m.in. udział w debacie generalnej podczas 73. sesji Zgromadzenia ONZ, a także w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Andrzej Duda i Donald Tusk żartują podczas rozmowy w Nowym Jorku

Podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat misji pokojowych prezydent usiadł obok Donalda Tuska. Na nagraniu, które pojawiło się w internecie, widać jak Andrzej Duda opowiada coś Donaldowi Tuskowi, na co przewodniczący Rady Europejskiej reaguje śmiechem. Następnie były premier mówi coś prezydentowi, który przytakuje. Na filmie widać, że mimo różnic światopoglądowych, Tusk i Duda pałają do siebie sympatią.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział później dziennikarzom, że rozmowa była prywatna i nie chciał uchylić rąbka tajemnicy, czego dotyczyła.
- Gdybym powiedział, o czym była, stałaby się ona rozmową publiczną. Gdyby to była rozmowa publiczna, pewnie jej przebieg i charakter byłby tez inny, ale z racji tego, że była rozmową prywatną i nieoficjalną, to też to, co państwo zarejestrowaliście jako obrazki, jest własnością obu panów i dopóki nikt nie upoważni nas do tego, żeby tę treść przekazywać, to utrzymajmy charakter nieformalny, prywatny tej rozmowy - powiedział.

USA: Andrzej Duda o misjach pokojowych w ONZ

Podczas spotkania w ONZ Andrzej Duda zapowiedział powrót Polski do udziału w misjach pokojowych Narodów Zjednoczonych, a także poparł deklarację o wzmocnieniu oddziałów pokojowych, zwiększeniu bezpieczeństwa żołnierzy i lepszego ich wyposażenia.

Andrzej Duda przekonywał, że misje pokojowe są niezbędne do zapewnienia skuteczności ONZ. - Jeśli chcemy wspólnoty międzynarodowej, która będzie strażnikiem prawa międzynarodowego, to musimy zadbać o mechanizmy ich realizacji - powiedział polski prezydent. Dodał, że wartości i reguły działalności ONZ muszą być uzupełnione zdolnościami militarnymi.

- Polakom bardzo bliskie jest pragnienie życia w pokoju, stabilnym i silnym państwie, zapewniającym obywatelom bezpieczeństwo wolność i komfort życia - oświadczył Andrzej Duda. Wyrażając poparcie dla deklaracji o wzmocnieniu sił pokojowych wyraził nadzieję, że przyniesie ona oczekiwane skutki. Prezydent poinformował, że już niebawem polscy policjanci dołączą do misji UNMISS w Sudanie Południowym a polscy żołnierze - do operacji UNDOF na Bliskim Wschodzie.

Po prezydencie Andrzeju Dudzie w dyskusji głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który zadeklarował poparcie dla operacji pokojowych w imieniu Unii Europejskiej. Podkreślił jednak, że jeśli Niebieskie Hełmy mają uzyskać większe wsparcie Europy, to muszą być bardziej efektywne.

Duda w USA. Były słowa o przyjaźni, ale Trump nie zapomniał o pieniądzach. 'Polska będzie płacić miliardy'

Więcej o: