Mierzeja Wiślana. Kaczyński: Czasy, kiedy Rosjanie dyktowali, co możemy u nas, się skończyły

Prezes PiS zapowiedział, że rozpoczęcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną to kwestia najbliższych tygodni. - Pierwsza łopata zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - powiedział Jarosław Kaczyński.

- Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją ważną ekonomicznie i demonstracją polskiej suwerenności - mówił w "Porannych pytaniach" w Polskim Radiu Olsztyn prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inwestycja szczególnie ważna jest dla Elbląga i części województwa warmińsko-mazurskiego.

- Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej - dodał polityk. - Jeszcze nie wiem, kto to zrobi, ale ktoś z członków rządu tę łopatę wbije, bo wszystkie formalności w zasadzie są załatwione - zaznaczył Kaczyński.

Kaczyński: Mierzeja Wiślana ważna z punktu widzenia statusu Polski

Prezes PiS odniósł się także do stanowiska Rosji, która ocenia inwestycję jako niebezpieczną dla środowiska. - Czasy, kiedy Rosjanie nam dyktowali, co my możemy, a czego nie możemy, na naszym terytorium się skończyły - podkreślił Kaczyński.

-  To jest ważne z punktu widzenia statusu Polski. Polska musi ostatecznie zrzucić z siebie wszelkie pozostałości statusu państwa zależnego - dodał.

Mierzeja Wiślana. Kaczyński: Nie ma żadnego zagrożenia ekologicznego

Jak mówił polityk, to gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są na Bałtyku naruszeniami "bezpieczeństwa ekologicznego na ogromną skalę". - Przy przekopie Mierzei żadnego zagrożenia nie ma - zaznaczył.

Negatywną opinię na temat przekopu wydał też zdominowany przez radnych PO sejmik województwa pomorskiego. Zdaniem Kaczyńskiego, większość w sejmiku jest "nieprzychylnie nastawiona do rządów PiS cokolwiek by zrobili".

Przekop Mierzei Wiślanej zapowiadany od dawna

Przekopanie Mierzei Wiślanej to sztandarowy punkt programu PiS. Rząd chce w ten sposób uniezależnić żeglugę na Zalewie Wiślanym od Rosji. Obecnie do portu w Elblągu można dostać się wyłącznie przez kontrolowaną przez Rosjan Cieśninę Piławską.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o:
Komentarze (205)
Jarosław Kaczyński zapowiada przekop Mierzei Wiślanej
Zaloguj się
 • jac ben

  Oceniono 46 razy 22

  W interesie Rosjan jest, by PiS rządził w Polsce jak najdłużej. Żadna inna partia nie zagwarantuje takiej słabości Polski na arenie międzynarodowej, jak i wewnętrznego podzielenia.

 • nicpon007

  Oceniono 94 razy 20

  "Kaczyński: Czasy, kiedy Rosjanie dyktowali, co możemy u nas, się skończyły"

  Powiedział ten, co wykonuje rozkazy Kremla bez zastanowienia.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 41 razy 15

  Równie dobrze możemy okazać potęgę i suwerenność budując Wielki Mur Polski.

 • miecztemidy

  Oceniono 55 razy 15

  Kaczao pieprzy o niezależności od Rosji. Szczególnie,gdy kupujemy większość potrzebnego nam gazu,ropy i węgla. Dla kilku łódek i kajaków zniszczy środowisko naturalne oraz narazi na bajońskie wydatki finansowe cały region. Przygłupie kaczy do zakonu na modły przed kostuchą.

 • 70m3k

  Oceniono 29 razy 11

  "Jestem przekonany, że pierwsza łopata pod przekop Mierzei Wiślanej zostanie wbita w trakcie tej kampanii wyborczej" - ja tez jestem przekonany. Nie jestem natomiat przekonany kiedy zostana wbite kolejne lopaty ani nawet czy zostanie wbite.

 • zmichalg1

  Oceniono 24 razy 10

  Pomysł przekopu przez Mierzeję Wiślaną:

  1. Żeglarze i motorowodniacy mający jachty na Zalewie Wiślanym pewnie się ucieszą. Może trochę poprawi to turystykę w tym rejonie.
  2. Zastosowanie dla dużych statków żadne, bo te przeładunek zrobią w Gdyni lub Gdańsku.
  3. Robienie na siłę z Elbląga portu morskiego bez sensu, bo Gdańsk i Gdynia spokojnie obsłużą cały przeładunek.
  4. Zagrożenie ekologiczne nieznane nawet pomimo zapewnień prezesa o braku.
  5. Koszty ogromne.

  Podsumowując: jedyny sens taki, żeby zagrać na nosie Rosji, która i tak to oleje.

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 27 razy 9

  Wreszcie Polska będzie miała cieśninę, którą będzie mogła „kontrolować”. Toż to przecież jak Bosfor, Gibraltar, czy Kanał Panamski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX