PiS z prawie dwukrotną przewagą nad PO. Zaskakujący wynik SLD [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl wskazuje na umocnienie się PiS na pierwszym miejscu. Poparcie dla rządzącej partii sięga 45 proc., a druga Platforma Obywatelska ma 23,9 proc.

Choć to do wyborów samorządowych najbliżej, pojawiają się także sondaże dotyczące wyborów parlamentarnych. Z najnowszego, pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanym liderem badania: partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 45 proc. poparcia. Druga w zestawieniu Platforma Obywatelska została wskazana przez 23,9 proc. respondentów.

Trzecie miejsce na podium przypadło natomiast Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (8,1 proc. poparcia). Do Sejmu poza wspomnianymi trzema partiami weszłyby jeszcze: Polskie Stronnictwo Ludowe (7,4 proc.) oraz ugrupowanie Kukiz'15 (6,9 proc.).

SLD w porównaniu do analogicznego badania sprzed miesiąca utrzymało trzecie miejsce na podium. To ciekawe o tyle, że w większości sondaży to Kukiz'15 plasowało się właśnie na najniższym stopniu podium.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Poza Sejmem znalazła się natomiast Nowoczesna, która w sondażu uzyskała 4,1 proc. poparcia. Pod progiem znalazły się natomiast partia Razem (1,9 proc.) i Wolność Janusza Korwin-Mikkego (1,5 proc.).

Najnowszy sondaż. PiS miałoby samodzielną większość

Nie pojawiły się natomiast dane dotyczące wyborców niezdecydowanych. Nie wiadomo, czy wyniki są już z ich wyłączeniem, czy zgodnie z matematyką zaledwie 1,2 proc. badanych określiło siebie jako "niezdecydowanych".

Taki układ, na bazie tego sondażu, dawałby PiS 254 mandaty w Sejmie, PO - 129 mandatów, SLD - 32 mandaty, PSL - 24 mandaty, a Kukiz'15 - 20 mandatów. To dałoby PiS samodzielną większość w parlamencie (do tzw. konstytucyjnej potrzeba 307 mandatów).

Sondaż dla DoRzeczy.pl przeprowadziła w dniach 20-21 września pracownia Estymator. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (774)
Najnowszy sondaż. PiS zdecydowanym liderem, PO ze stratą 20 punktów procentowych
Zaloguj się
 • tom-pek

  Oceniono 112 razy 80

  Dbają o swój elektorat 500 plus mieszkanie plus emerytura plus widać że część rodaków jest zadowolona z rządów Prawa i Sprawiedliwości a niestety druga część musi sponsorować to wszystko

 • 111artur

  Oceniono 73 razy 43

  Jeżeli ten sondaż jest prawdziwy to Polacy są idiotami do kwadratu, widocznie niewolnictwo im służy.

 • kenzoa

  Oceniono 46 razy 20

  Nie dziwi mnie ten wynik, za tydzień,dwa będzie 49% Tak zawsze bywa przed wyborami, że partie rządzące zwiększają w sondażach swoje tzw. poparcie. Komorowski też tak miał.

 • mojamagna

  Oceniono 28 razy 14

  co za tytuł, powinno być: PIS miażdży

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 142 razy 14

  Faktycznie dziwne, że ludzie popierają partię, za której rządów pensje wzrosły, bezrobocie spadło, przestępczość spadła. Jeszcze dziwniejsze, że nie stają w obronie sądów, które składają się m. in. z roztargnionych zabierających 50 PLN i nie chcą utrzymania przy władzy układu oddającego kamienice 140 letnim dziadkom, na podstawie pełnomocnictwa podpisanego przez notariusza z Zimbabwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX