Schetyna na konwencji: Dla władzy PiS kłamstwo i pogarda stały się narzędziem pracy

- Kłamstwo jest spoiwem tej strasznej, dziwacznej konstrukcji, którą wznosi PiS. A nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić ten rząd - mówił dziś szef PO Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

- Wrocław, Dolny Śląsk to doskonałe miejsce, by mówić o tym, co najważniejsze, o tym że chcemy stanowić jedną wspólnotę opartą na zasadach. A nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić to rząd PiS - tymi słowami przywitał zebranych na lokalnej konwencji Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu Grzegorz Schetyna. Oprócz szefa PO i wielu działaczy, na konwencji byli też m.in. przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz kandydat Koalicji na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

- Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom. Rząd nie może wybierać Polaków, których lubi i ignorować innych. Prawo i troska państwa każdemu przysługują bezwarunkowo. Dziś trzeba o tym pamiętać i o to walczyć. Dlatego, że nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie. A kłamstwo jest spoiwem tej strasznej, dziwacznej konstrukcji, którą teraz wznoszą - powtórzył Schetyna. 

Czy w Polsce naprawdę rządzi premier i prezydent? Kłamstwo! Czy prezydent sanuje Konstytucję? Kłamstwo! Czy Morawiecki wprowadzał Polskę do UE? Kłamstwo! Czy Kaczyński był ważniejszy w Solidarności niż Wałęsa? Kłamstwo! Czy PiS nie chce wyprowadzić Polski z UE? Kłamstwo!

 - mówił we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Podczas swoje wystąpienia Schetyna zwrócił się do związkowców z OPZZ i ZNP, którzy protestowali w w Warszawie. - Jesteśmy po waszej stornie i żałuję, że za poprzednich rządów podwyżki waszych płac nie były wystarczające. Kryzys dawano się skończył, a PiS o waszych pensjach zapomniał. Mogę zagwarantować, że kiedy wygramy wyborczy maraton, zajmiemy się tą sprawą. To samo dotyczy pielęgniarek, ratowników medycznych, strażaków, pracowników służby cywilnej wojska - powiedział szef Platformy Obywatelskiej.

Schetyna skrytykował Jarosława Kaczyńskiego. - Rozdziela pieniądze tam, gdzie może liczyć na głosy wyborcze. Jego rząd nie będzie budował dróg tam, gdzie są potrzebne, ale tam, gdzie na niego zagłosują. Jarosławie Kaczyński, to nie są twoje pieniądze. To pieniądze Polaków, nie masz prawa ich rozdawać swoim kolesiom - mówił.

Schetyna zapowiedział, że KO wprowadzi darmowy, ciepły posiłek w szkołach. Podkreślił, że jego partia nie chce ograniczać programu 500 plus, a takie mówienie nazwał kłamstwem. - Wręcz przeciwnie. Chcemy ten program nie tylko utrzymać, ale obejmiemy nim na równych prawach matki samotnie wychowujące dzieci - podkreślił.

- Teraz przyszedł czas na zaangażowanie w budowę żłobków, przedszkoli, wprowadzanie darmowych dojazdów i wyrównanie szans na dobrą edukację. Przyszedł czas wparcia osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, czas na podniesienie komfortu życia seniorów - wyliczał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. 

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe