Jarosław Kaczyński na konwencji Jakiego mówi o Jolancie Brzeskiej. Ale zalicza wpadkę i żartuje

Na konwencji wyborczej Patryka Jakiego, kandydata na Prezydenta Warszawy pojawiła się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W swoim przemówieniu nie zostawił suchej nitki na obecnej ekipie, która rządzi w Warszawie. Przy okazji zaliczył też wpadkę.

- Warszawa osiągnęła dno, a przecież to nie jedyne zjawisko, o którym trzeba mówić w kategoriach negatywnych. Anarchia budowlana, rządy deweloperów, budowanie gmachów nie łączących się z architekturą otoczenia – powiedział Kaczyński.

Wybory samorządowe 2018. Konwencja wyborcza Patryka Jakiego w Warszawie [NA ŻYWO]

Jak dodał, sytuacja „czasem wydaje się beznadziejna”. – Partia, która rządzi w Warszawie, wystawiła kandydata, który był szefem sztabu Hanny Gronkiewicz-Waltz. Można rzecz, wszystko po staremu – powiedział prezes PiS.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać.

Jego zdaniem symbolem rządów obecnej prezydent jest afera reprywatyzacyjna, którą określił mianem „wielkiego rabunku Polaków i Warszawy”. Przy okazji nawiązał też do śmierci spalonej żywcem Jolanty Brzeskiej, działaczki walczącej na rzecz praw lokatorów. Użył jednak najpierw imienia "Zofia", potem się poprawił i nawet zażartował. - Jolanty Brzeskiej, tak mi się wydaje, że powiedziałem, ale zostałem źle usłyszany.

"Człowiek gigantycznej energii"

Kaczyński w swoim przemówieniu nawiązał również do historii stolicy i jej zniszczeniach, do których dochodziło na przestrzeni dziesięcioleci. - Jeżeli ktoś sądzi, że to nie miało znaczenia, to niech spojrzy na Budapeszt, albo choćby Bukareszt - mówił Jarosław Kaczyński.

W przemówieniu szefa partii rządzącej nie zabrakło pochwał dla Patryka Jakiego. – To człowiek gigantycznej energii, potrafi realizować to, co sobie zamierzy. To człowiek wielkiego planu dla Warszawy, bo Polska zasługuje na wielką i silną stolicę. Patryk Jaki udowodnił swoimi czynami, że zależy mu na Warszawie, że ma na nią pomysł i chce go realizować - przekonywał Jarosław Kaczyński.

- Ta kadencja będzie trwać 5 lat, a może trwać i 10. A później to Patryk Jaki będzie wysoko, jeszcze wyżej niż prezydentura Warszawy - mówił Kaczyński. - Jeśli w Polsce szukać ludzi czynu przemyślanego, zorganizowanego, to Patryk Jaki należy do tej maleńkiej grupy - dodał.

Wybory samorządowe 21 października

W warszawskim Teatrze Palladium odbywa się dziś konwencja wyborcza kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryka Jakiego. Wśród gości m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pierwsza tura jesiennych wyborów samorządowych ma się odbyć 21 października.

Od radnego do zastępcy ministra. Kariera Patryka Jakiego

Więcej o: