Reuters: Komisja Europejska skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego trybunału

Komisja Europejska zdecydowała się skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowała agencja Reuters powołując się na swoje źródła. Informacja ma zostać ogłoszona w poniedziałek.

Komisja Europejska skieruje pozew do unijnego trybunału sprawiedliwości w związku z reformami sądownictwa w Polsce i zagrożeniem niezależności sądów - informuje agencja Reuters. Chodzi przede wszystkim o zmiany w Sądzie Najwyższym.

Jak podkreśla Reuters, procedura może zakończyć się sankcjami finansowymi, choć w przeszłości zdarzało się to w wyjątkowych przypadkach.

Komisja Europejska miała podjąć decyzję już w tym tygodniu, ale jej ogłoszenie przesunęła do najbliższego poniedziałku, by nie czynić zamieszania podczas nieformalnego unijnego szczytu w Austrii.

Komisja Europejska bez decyzji

Jak w środę informowali przedstawiciele Komisji Europejskiej, komisarze nie podjęli jeszcze decyzji w sprawie pozwu przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że to wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans zaproponował skierowanie skargi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przeciwko Polsce. Według niego, przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także I prezes SN Małgorzatę Gersdorf, w stan spoczynku grożą upolitycznieniem tego sądu.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (210)
Reuters: Komisja Europejska skieruje pozew przeciwko Polsce do unijnego trybunału
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 59 razy 29

  Byłoby lepiej, gdyby zrobili to już w środę,
  Chyba nie dowierzali, że mają do czynienia z bezwzględną mafią...

 • hrkukus

  Oceniono 46 razy 18

  Nikt nas nie kocha i nie szanuje, bo jesteśmy fantastyczni. Nie rozumieją nas, bo jesteśmy wybitni. Zazdroszczą nam. I tyle.

 • freejazzy

  Oceniono 29 razy 15

  Zobaczymy gdzie teraz PiS zbierze tyle poparcia, żeby z otwartą przyłbicą wystąpić przeciwko unijnym instytucjom. Kto PiS-owi do tego krótkie rączki rozbuja... Suweren? Nie sądzę, ponoć 80% jest za... Kościół? Jeszcze parę afer i będzie miał guvvno do powiedzenia nie tylko w temacie UE. Orban? Chyba trochę się zasiedział u Putina, nie wiadomo czy jest na bieżąco... A może dzielni chłopcy z ONR-u rozkręcą antyunijne klimaty?
  Coż, pożyjemy-zobaczymy, z kim PiS wejdzie w komitywę, bo sam na walkę z UE jest za cienki hahah.

 • Iwonna Górska

  Oceniono 28 razy 12

  Dziekuje Ci Europo ze pilnujesz naszych polskich interesow, ktore są wspolnymi eurpejskimi sprawami. Wolność Rowność Demokracja. i Wolne Sądy.

 • ciekawamarija

  Oceniono 26 razy 12

  Najwyższa pora, te pizdzielskie buraki boją się tylko siły, żadne z nimi negocjacje

 • geraldine2015

  Oceniono 82 razy 12

  I po ptokach. Na 500 nie starczy i w UE nie będą uznawane wyroki naszych sądów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX