Krajowa Rada Sądownictwa nie zrezygnuje z członkostwa w ENCJ

Krajowa Rada Sądownictwa jest przeciwna wystąpieniu z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Tak uznali członkowie KRS w głosowaniu przeprowadzonym w piątek.

Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) w poniedziałek 17 września. ENCJ zarzucało polskiej KRS, że ta nie spełnia wymogu organizacji, jakim jest "bycie niezależnym od władzy wykonawczej i ustawodawczej".

W świetle tej decyzji ENCJ Krajowa Rada Sądownictwa podczas piątkowego posiedzenia rozważyła wniosek sędziego Jarosława Dudzicza, członka KRS, o to, by wystąpić z organizacji. Jeszcze przed głosowaniem rzecznik KRS Maciej Mitera mówił, że nie jest zwolennikiem wyjścia z ENCJ. Członkowie rady w głosowaniu uznali, że są przeciwni wystąpieniu z organizacji. Za wyjściem opowiedziało się 7 osób, za pozostaniem - 9.

- Pozostajemy w strukturze, bo tak chciała większość - komentował rzecznik KRS Maciej Mitera.

Zawieszenie KRS w ENCJ

Zawieszenie w ENCJ oznacza, że KRS jest pozbawiona prawa głosu i wyłączona z udziału w działaniach organizacji. Europejska Sieć Rad Sądownictwa zapewniła jednocześnie, że "pozostanie w kontakcie z KRS" i liczy na powrót Krajowej Rady Sądownictwa do ENCJ.

Tak z kolei w rozmowie z TVN24 zawieszenie komentował Kees Sterk, szef ENCJ:

Polska jest osamotniona w tej sprawie. (...) Reformy w Polsce nie są zgodne z zasadą praworządności. Tylko oni tak twierdzą (przedstawiciele KRS - red.). Nikt więcej, żaden unijny kraj nie mówi, że Polska postępuje w zgodzie z zasadą praworządności. Nikt, jesteście sami

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

'Działanie w celu obejścia prawa'. Kancelaria Prezydenta reaguje na decyzję Sądu Najwyższego.

Więcej o:
Komentarze (80)
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała w sprawie członkostwa w ENCJ
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 60 razy 14

  No ale jak to? Przecie mówiły tęgie głowy, że im to całe ENCJ nie jest potrzebne? To wstajo, czy klękajo, bo już się pogubiłem...

 • anty-oszolom

  Oceniono 44 razy 10

  I tak kacza piSSda zaczęła wyprowadzanie Polski z europejskich struktur. A jeszcze wczoraj ministerek piSSdzielek prosi UE o pomoc w sprawie wzrostu kosztów energii, czy inny w czerwcu o pomoc dla rolników.
  Żebrackie śmieci bez honoru robią z Polski i Polaków pariasów świata.

 • buttdozer

  Oceniono 21 razy 9

  Fujarki zmiękły.

 • pgar

  Oceniono 24 razy 8

  7 bardziej sprzedajnych, 9 troche mniej. Ziobro ma czkawke ?

 • jqu

  Oceniono 24 razy 8

  Spoko! My tylko pudrujemy Komitet Rozwalania Sądów na występ przedwyborczy.

 • ercu

  Oceniono 22 razy 8

  No to JEST niespodzianka, czy mi się wydawało czy któryś z tuzuw pisowskiego intelektu twierdził iz możemu mieć to w prezydencie?

 • dziadekjam

  Oceniono 27 razy 7

  Wiadomo było, że dobrowolnie z członkostwa nie zrezygnują, bo to by znaczyło rezygnację z atrakc yjnych wyjazdów. Teraz tylko kop w dupę ich czeka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX