Wybory samorządowe 2018. Szef KRRiT wystartuje na Mazowszu. "W żaden sposób nie narusza prawa"

Przewodniczący KRRiT startuje w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Krajowa Rada zaznacza, że Witold Kołodziejski startuje jako kandydat niezrzeszony, zatem "zachowuje apolityczność".

Witold Kołodziejski wystartuje w wyborach samorządowych na stanowisko radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego z okręgu nr 1 (obejmuje stołeczne dzielnice: Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów i Ochota).

KRRiT: Witold Kołodziejski od zawsze zaangażowany w sprawy lokalne Warszawy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji napisała w oświadczeniu, że jej przewodniczący "nie należy obecnie do żadnej partii politycznej. Od zawsze był zaangażowany w sprawy lokalne Warszawy i w działania na rzecz warszawiaków".

KRRiT pisze dalej, że Kołodziejski "w obecnych wyborach samorządowych startuje jako kandydat niezrzeszony, co zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. akt III APo 14/12 oznacza, że zachowuje apolityczność. Tym samym, w żaden sposób nie narusza obowiązującego w Polsce prawa".

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Wybory samorządowe 2018. Szef KRRiT wystartuje z okręgu nr 1

Jak przypomina Press.pl, "zgodnie z Konstytucją RP członek KRRiT nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością pełnionej funkcji".

Ustawa o radiofonii i telewizji zabrania łączenia funkcji członka KRRiT z "wszelką działalnością zarobkową, z wyjątkiem pracy dydaktyczno-naukowej w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracy twórczej".

Wybory samorządowe. Witold Kołodziejski startuje po raz trzeci do Sejmiku

Cytowana przez Press.pl "Rzeczpospolita" pisała, że z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że "dieta radnego nie jest wynagrodzeniem pracowniczym, lecz zwrotem części wydatków ponoszonych przez radnych w związku z wykonywaniem mandatu".

Witold Kołodziejski był już radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego dwukrotnie (wybrano go w 2010 r. i w 2014 r.). Przewodniczącym KRRiT również jest po raz drugi (pierwszy raz w latach 2007-2010).

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: