Małgorzata Gersdorf ujawnia, o czym rozmawiała z Mateuszem Morawieckim

Małgorzata Gersdorf dopiero co mówiła, że jej rozmowa z premierem to "słodka tajemnica". Jednak w piątek ujawniła, że postawiła Mateuszowi Morawieckiemu trzy warunki w sprawie Sądu Najwyższego.

Prof. Małgorzata Gersdorf spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim w środę. Gersdorf, która na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym przeszła w stan spoczynku, wciąż utrzymuje, że na mocy konstytucji jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Rozmowa premiera z Gersdorf trwała około pół godziny. Temat był tajny. Do teraz. 

O czym Małgorzata Gersdorf rozmawiała z premierem?

Atmosferę tajemnicy rozwiał jednak tekst opublikowany na portalu Onet, w którym Andrzej Stankiewicz ujawnił, że Gersdorf przedstawiła swoje propozycje rozwiązania pata w Sądzie Najwyższym. Jedną z nich miało być pozostawienie jej na stanowisku I prezes SN.

W świetle tej publikacji głos zabrała Małgorzata Gersdorf, która w piątek w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że skoro Onet tak dokładnie opisał kulisy tego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, to ona czuje się "zwolniona z tego, że nie będzie go komentować".

- Ja przedstawiłam swoje stanowisko, co do naszych warunków minimalnych i brzegowych. To moje stanowisko nie uległo w żadnym zakresie zmianie - powiedziała Gersdorf.

Warunki Gersdorf dla premiera Mateusza Morawieckiego

Jakie to warunki? Gersdorf wskazała trzy, które przedstawiła premierowi: przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania z racji na wiek ponad 65 lat, jej pozostanie na stanowisku I prezes SN i "przywrócenie konstytucyjnego charakteru KRS". Na tym zakończyło się krótkie wystąpienie Gersdorf, która nie odpowiadała później na pytania dziennikarzy.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski powiedział z kolei, że SN odnotowuje to spotkanie jako "wstęp i krok w dobrym kierunku, który ma przywrócić ład konstytucyjny". - Pani prezes nie zabiegała o to spotkanie, to premier przyszedł do pani prezes - dodał.

Premier Morawiecki odpowiada na słowa Gersdorf

Małgorzata Gersdorf zabrała głos w piątek nad ranem, a wczesnym popołudniem, o sprawę zapytano premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu powiedział dziennikarzom, którzy towarzyszyli mu podczas jego wizyty w Olsztynie, że dalej jest zdania, że "reforma wymiaru sprawiedliwości jest kluczowa".

Jak się umawiam z kimś, że nie przekazuję informacji dalej, to dotrzymuję słowa. Trzymam się naszych ustaleń

- oznajmił.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: