Małgorzata Gersdorf ujawnia, o czym rozmawiała z Mateuszem Morawieckim

Małgorzata Gersdorf dopiero co mówiła, że jej rozmowa z premierem to "słodka tajemnica". Jednak w piątek ujawniła, że postawiła Mateuszowi Morawieckiemu trzy warunki w sprawie Sądu Najwyższego.

Prof. Małgorzata Gersdorf spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim w środę. Gersdorf, która na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym przeszła w stan spoczynku, wciąż utrzymuje, że na mocy konstytucji jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Rozmowa premiera z Gersdorf trwała około pół godziny. Temat był tajny. Do teraz. 

O czym Małgorzata Gersdorf rozmawiała z premierem?

Atmosferę tajemnicy rozwiał jednak tekst opublikowany na portalu Onet, w którym Andrzej Stankiewicz ujawnił, że Gersdorf przedstawiła swoje propozycje rozwiązania pata w Sądzie Najwyższym. Jedną z nich miało być pozostawienie jej na stanowisku I prezes SN.

W świetle tej publikacji głos zabrała Małgorzata Gersdorf, która w piątek w rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że skoro Onet tak dokładnie opisał kulisy tego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, to ona czuje się "zwolniona z tego, że nie będzie go komentować".

- Ja przedstawiłam swoje stanowisko, co do naszych warunków minimalnych i brzegowych. To moje stanowisko nie uległo w żadnym zakresie zmianie - powiedziała Gersdorf.

Warunki Gersdorf dla premiera Mateusza Morawieckiego

Jakie to warunki? Gersdorf wskazała trzy, które przedstawiła premierowi: przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania z racji na wiek ponad 65 lat, jej pozostanie na stanowisku I prezes SN i "przywrócenie konstytucyjnego charakteru KRS". Na tym zakończyło się krótkie wystąpienie Gersdorf, która nie odpowiadała później na pytania dziennikarzy.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski powiedział z kolei, że SN odnotowuje to spotkanie jako "wstęp i krok w dobrym kierunku, który ma przywrócić ład konstytucyjny". - Pani prezes nie zabiegała o to spotkanie, to premier przyszedł do pani prezes - dodał.

Premier Morawiecki odpowiada na słowa Gersdorf

Małgorzata Gersdorf zabrała głos w piątek nad ranem, a wczesnym popołudniem, o sprawę zapytano premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu powiedział dziennikarzom, którzy towarzyszyli mu podczas jego wizyty w Olsztynie, że dalej jest zdania, że "reforma wymiaru sprawiedliwości jest kluczowa".

Jak się umawiam z kimś, że nie przekazuję informacji dalej, to dotrzymuję słowa. Trzymam się naszych ustaleń

- oznajmił.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (157)
Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf ujawnia, o czym rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim
Zaloguj się
 • miecztemidy

  Oceniono 54 razy 24

  Złamanie tajemnicy spotkania nastąpiło przez otoczenie premiera. To tam Stankiewicz uzyskał takie informacje i je upublicznił.
  W związku z tym Profesor Gerstdorf nie była już zobowiązana do zachowania tej "tajnej rozmowy".

 • karolus2222

  Oceniono 59 razy 19

  PAŃSTWO TEORETYCZNE ; POLSKA BUSZMEŃSKA REPUBLIKA LUDOWA !
  MORAWIECKI I STARY I MŁODY ! TO JEST DEMOKRACJA?
  POKĄTNE SZACHRAJSTWA ? A W JAKIM TRYBIE ? A GDZIE W TYM WSZYSTKIM OBYWATEL?
  OSZOŁOMSKIE USTA PEŁNE KŁAMSTWA I FRAZESÓW ; GŁUPI LUD WSZYSTKO KUPI !

 • zimman

  Oceniono 35 razy 17

  PIS wie już, że zaraz dostanie po łbie od UE - przegięli i widza już jak nie domyka im się budżet bez pieniędzy z UE.

 • Ada Par

  Oceniono 41 razy 15

  Rządzą kolesie, prymitywy, kłamcy i bandyci na ruskiej smyczy. A ponieważ wiedzą jak krótka to smycz, chcą się przy okazji szybko nachapać. Rządzą wg. sprawdzonych metod i w stylu PRLowskiej propagandy.
  TO widać słychać i czuć. Ale część tępaków w tym katolskim grajdole nie jest w stanie tego pojąć.
  Postkomuniści i ukryta agentura usadziła się na stołkach i sprowadza nasz kraj na samo dno.
  Skąd niby wypełzł tow. Piotrowicz i paru innych? Czemu ukrywają Antoniego odkąd ukazała się książka jego rosyjskich powiązaniach? Nie raz się mówiło o rosyjskich powiązaniach o. Rydzyka.
  A kler katolicki ochoczo , acz bezmyślnie pomaga - dla pieniędzy i wpływów zrobią wszystko.

  Myślicie, że to przypadek? To realizowana z premedytacją ruska zemsta za antyrosyjską politykę Polski w ostatnich latach.
  Idealna manipulacja - sprowadzenie naszego kraju do roli nic nieznaczącego grajdoła, napędzanego historycznymi bredniami o chwale i katolickim bełkotem o zbawieniu.

 • zacisze16

  Oceniono 32 razy 14

  Pani Gersdorf... Pani nie może się cofnąć ani o jeden milimetr... pozdrawiam...

 • Piotr Gryska

  Oceniono 14 razy 12

  Czy ktoś jeszcze wierzy w dobrą wolę PiS w kwestii zmian w polskim sądownictwie? Jestem pewny, że to tylko zasłona dymna i gra na czas z Komisją Europejską. Do wyborów samorządowych pisowcy trochę pościemniają, a potem przyjmą narrację, że rząd wykazał przecież tyle dobrej woli, a "kasta sędziowska" nie chce iść na jakikolwiek kompromis i "broni swoich interesów". Duda nie ma tutaj nic do gadania, a Kaczyński nie pójdzie na żadne ustępstwa. Ewentualne zmiany wprowadzone do pisowskich ustaw sądowych zapewne okażą się kolejną ściemą.
  Zabawa w kotka i myszkę jeszcze trochę potrwa.

 • enochnuckythompson

  Oceniono 31 razy 11

  I BARDZO DOBRZE!
  Chamstwa,prostactwa,bydla nie wolno tolerowac.
  Wogole z chamstwem rozmawiac nie nalezy.
  Premier wolski zachowuje sie wraz z prezydentem jak dzieci w piaskownicy moje grabki i husteczka wam do tego. Jakies wstawanie z kolan,bezczelne klamstwa. To w sumie mlodzi ludzie a gadaja jak cyrankiewicz z gomulka razem wzieci. Pierwsi sekretarze w grobach sie przewracaja widzac to zaklamanie

 • maciej_aszek

  Oceniono 42 razy 8

  Z kłamcami i przestępcami nie powinno się negocjowac!
  PiS to ciemniaki, którym niestety udało się wprowadzić swoją dyktaturę, zarzadzaną przez miernych ale wiernych kaczystowskiej schizofrenni!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX