Szczerski skomentował wizytę Dudy w USA. "Słyszał, że będzie siedział, więc postanowił postać"

Na antenie RMF FM Krzysztof Szczerskim mówił o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. - Tyle razy słyszał ostatnio, że będzie siedział, że postanowił postać tym razem - żartował minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Tuż po wizycie Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa media obiegła fotografia, na której prezydent RP podpisuje na stojąco deklarację o współpracy z USA. Eksperci stwierdzili, że jest to obraza dla Andrzeja Dudy i kompromitacja polskiej dyplomacji.

Innego zdania jest Krzysztof Szczerski. - Pan prezydent tyle razy słyszał ostatnio, że będzie siedział, że postanowił postać tym razem - zażartował na antenie radia RMF FM, zaznaczając, że odpowiada w ten sposób, ponieważ sytuacja jest żartobliwa. - Ważniejsze jest to, co jest treścią rozmów i co treścią dokumentu, a nie obrazka - stwierdził. Zapewnił również, że nie będą się z tą sytuacją wiązały żadne dymisje. - Pan prezydent z treści rozmów jest bardzo zadowolony, więc wszyscy ci, którzy przygotowali treść tych rozmów, myślę, że nie mogą się czuć w tej sprawie zagrożeni - powiedział. 

Andrzej Duda i Donald Trump z dokumentamiAndrzej Duda i Donald Trump z dokumentami Donald Trump/Twitter

Minister zdradził, że Duda dostał od Trumpa długopis, którym prezydent USA podpisywał deklarację z Polską i zapewne niedługo trafi on na aukcję charytatywną. - To jest taki prezydencko-Trumpowy marker tak naprawdę - precyzował. Trump bowiem podpisuje się flamastrem. 

Co z "Fortem Trump"?

Podczas rozmowy poruszony został również temat bazy amerykańskiej, która miałaby powstać w Polsce. - W deklaracji znajduje się zdanie o tym, że zbadamy warianty zwiększenia roli amerykańskich wojsk w Polsce. A jeżeli mówimy o zbadaniu wariantów, to znaczy, że jesteśmy na zupełnie innym etapie, niż mówienie o tym, że chcielibyśmy, żeby kiedyś te wojska się tutaj znajdowały - powiedział Szczerski w rozmowie z Robertem Mazurkiem. - To jest zupełnie co innego, niż to, co podpisywał 10 lat temu minister Sikorski, nie utrzymał tego przez rok, po roku to wszystko było już do wyrzucenia - dodał.

Szczerski: Prezydent buduje wspólnotę

Dziennikarz zapytał również, czy minister nie uważa, że słowa Andrzeja Dudy o "wyimaginowanej wspólnocie" będą się za nim ciągnąć. - Pan prezydent Duda buduje prawdziwą wspólnotę w Polsce i to będzie się w kampanii wyborczej przebijało za prezydentem - skomentował Szczerski.