Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok ws. ekshumacji smoleńskich. Ziobro: Porażka prokuratury za czasów PO

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał odszkodowanie dwóm rodzinom smoleńskim za ekshumacje ciał ich bliskich. - Prokuratura działająca za czasów PO nie wywiązała się ze swoich zadań - skomentował wyrok Zbigniew Ziobro.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasurgu przyznał rację dwóm rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej (wdowom po Arkadiuszu Rybickim i Leszku Solskim) skarżącym Polskę za ekshumacje ciał ich bliskich, wbrew woli rodzin.

ETPC: Skarżące doznały cierpień psychicznych

Według ETPC, polskie prawo nie zapewniło wystarczających narzędzi do odwołania się od arbitralnej decyzji prokuratury nakazującej ekshumację. Zdaniem sądu, skarżące doznały cierpień psychicznych z powodu działania prokuratury. Trybunał orzekł odszkodowanie w wysokości 16 tys. euro dla każdej ze skarżących (prawie 70 tys. zł). 

Ziobro po wyroku ws. ekshumacji: Porażka prokuratury za czasów PO

Wyrok Trybunału skomentował m.in. minister Zbigniew Ziobro. - Nie traktuję tego jako porażki obecnej prokuratury, robiła ona to, co do niej należy - mówił cytowany przez Onet polityk.

- Można to interpretować jako porażkę prokuratury za czasów PO. Prokuratura działająca za czasów PO nie wywiązała się ze swoich zadań, ustawa nakazuje w takim wypadku bezwzględnie przeprowadzić sekcję zwłok - dodał minister sprawiedliwości.

Ekshumacje smoleńskie. "PiS przegra wszystkie sprawy"

Tomasz Lis z "Newsweeka" stwierdził na Twitterze, że "PiS i władza przegrają wszystkie sprawy przed europejskimi, czyli normalnymi sądami".

"To bardzo budujący wyrok - przeciw barbarzyństwu pisowskiej władzy, która paranoiczny mit zamachu buduje na rozpaczy i krzywdzie rodzin ofiar" - napisał tam publicysta Przemysław Szubartowicz.

"Bulwersujący" wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Tymczasem Niezalezna.pl nazywa wyrok "bulwersującym" i "kontrowersyjnym" i przypomina przewiny - zdaniem redakcji - trybunału (sprawa Alfiego Evansa, zdjęcie krzyża we włoskiej szkole czy "umywania rąk w sprawie Katynia").

Tekst skomentował Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". "Oblężona twierdza. Wszyscy się na nas uwzięli. Unia Europejska, Rada Europy, Trybunał Sprawiedliwości UE, Europejski Trybunał Praw Człowieka. Narracja 'Niezależnej' dot. ETPCz to narracja rodem z rosyjskich putinowskich mediów. Zero przesady" - napisał.

Ruszają ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. "Prokuratura szuka prawdy, bo państwo Tuska nie wykonało swoich zadań"

Więcej o: