Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej na liście kandydatów PiS w Białymstoku

Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listę kandydatów na radnych Białegostoku. Wśród osób zabiegających o mandat radnego jest m.in. były prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku.

17 września o godzinie 24:00 minął termin zgłaszania terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych. W Białymstoku swoje listy zarejestrowała Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Wśród kandydatów PiS znalazły się osoby związane z organizacjami skrajnie prawicowymi.

Były prezes Młodzieży Wszechpolskiej kandydatem PiS na radnego Białegostoku


Z numerem siódmym na liście kandydatów do Rady Miasta Białegostoku w okręgu wyborczym nr 3 startuje Bartosz Sokołowski, 23-letni były prezes Młodzieży Wszechpolskiej z Białegostoku. Bartosz Sokołowski był obecny m.in. podczas palenia kukły Ryszarda Petru. Po tym wydarzeniu tłumaczył mediom, że kukła pełniła funkcję Marzanny, a jego grupa pożegnała w ten sposób zimę. O komentarz do tej sprawy dziennikarze TVN24 poprosili posła PiS Jacka Żalka. - Spalenie kukły to zwyczaj to zwyczaj, który przyszedł do nas z Zachodniej Europy, w Niemczech palenie kukieł jest codziennością. Jeżeli ktoś wzoruje się na Niemcach, Francuzach, przynosi te zwyczaje do Polski, nie znaczy, że od razu jest kimś kontrowersyjnym.


Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Bartosz Sokołowski jest także asystentem posła Adama Andruszkiewicza - posła na Sejm VIII kadencji, byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej. Na swoim koncie na Twitterze kandydat PiS na radnego Białegostoku pisze sam o sobie, że jest "ukształtowany w Idei Narodowej, zainteresowany geopolityką, historią i sportem".

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej startują z ramienia PiS. "To skandaliczne"

Drugim kandydatem startującym z list Prawa i Sprawiedliwości w Białymstoku jest Marcin Zabłudowski, który ubiega się o stanowisko radnego w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Podczas konferencji, na której przedstawiono jego kandydaturę, został przedstawiony jako historyk i dziennikarz. Marcin Zabłudowski znany jest m.in. z wydarzenia z 2016 w czasie którego zakłócał spotkanie prezydenta Lecha Wałęsy z przedstawicielami Komitetu Obrony Demokracji.

Obecność osób związanych z Młodzieżą Wszechpolską oburza niektórych spośród lokalnych polityków. - To skandaliczne, że na listach PiS znajdują się kandydaci, którzy wywodzą się ze środowiska Młodzieży Wszechpolskiej, czyli środowiska, które promuje nacjonalizm, nienawiść i nietolerancję. Nie pozwolimy, by PiS zburzył naszą jedność, nie będzie zgody na nacjonalizm w Białymstoku- powiedziała Jowita Chudzik z Platformy Obywatelskiej w rozmowie z TVN24.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: