Andrzej Duda podpisywał deklarację na stojąco. Czaputowicz: Dopuszczenie do biurka to zaszczyt

Zdjęcie zgarbionego nad dokumentami Andrzeja Dudy, przy siedzącym obok Donaldzie Trumpie, wywołało falę krytycznych komentarzy. Szef MSZ Jacek Czaputowicz dostrzega w całej sytuacji sukces. Stwierdził, że samo "dopuszczenie do biurka" prezydenta USA jest zaszczytem.

Z mnóstwa fotografii, które po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, pojawiły się mediach, jedno zwróciło uwagę opinii publicznej szczególnie. Mowa o zdjęciu, na którym uchwycono moment podpisywania przez obu prezydentów deklaracji o partnerstwie - kluczowego dokumentu z tej wizyty. Widzimy na niej Andrzeja Dudę, jak stoi zgarbiony nad dokumentami i Donalda Trumpa, który wygodnie siedzi przy swoim biurku.

Ekspert od dyplomacji dr Janusz Sibora w rozmowie z Gazeta.pl stwierdził, że takie okoliczności podpisywania dokumentu to wręcz "obraza międzynarodowa". Tego, że Andrzej Duda podpisywał dokument na stojąco, w mało eleganckiej pozie, nie potrafił wyjaśnić na konferencji minister Krzysztof Szczerski.

Jacek Czaputowicz: To najważniejsze biurko na świecie

Do sprawy odniósł się za to minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W Polsat News szef polskiej dyplomacji stwierdził zdjęcie przedstawia "prywatną sytuację". Minister powiedział, że Andrzej Duda został zaproszony do biurka prezydenta USA, a więc "najważniejszego biurka na świecie". - Nie było przewidzianego podpisywania tej umowy w świetle reflektorów, na konferencji prasowej, tego nie było w planie - wyjaśnił i dodał: - To jest pewien zaszczyt, dopuszczenie do biurka, przy którym pracuje przywódca innego państwa. To traktujemy, jako bardzo pozytywny gest

Więcej o: