Morawiecki przyjechał do SN do Gersdorf. Spotkanie "z jego inicjatywy". Temat tajemnicą

Premier Mateusz Morawiecki przed południem przyjechał do Sądu Najwyższego, by porozmawiać z prof. Małgorzatą Gersdorf. Gersdorf na mocy ustawy o SN przeszła w stan spoczynku, jednak - powołując się na konstytucję - utrzymuje, że nadal jest I prezesem Sądu Najwyższego.

Przed południem w siedzibie Sądu Najwyższego odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z sędzią Małgorzatą Gersdorf - podało Radio ZET

Rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski potwierdził te informacje. - Spotkanie miało miejsce około 8:00 rano w gabinecie pierwszej prezes Sądu Najwyższego - powiedział. Dodał, że rozmowa trwała około 30 minut. Nie ujawnił natomiast jaki był jej temat.

Rzecznik SN zaznaczył, że stanowisko Małgorzaty Gersdorf w kwestiach związanych z jej statusem, Sądem Najwyższym czy Krajową Radą Sądownictwa pozostaje niezmienne. Według Michała Laskowskiego do spotkania doszło z inicjatywy premiera i zostało ono umówione niedawno. Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do kolejnych spotkań.

Małgorzata Gersdorf o spotkaniu z Mateuszem Morawieckim: Słodka tajemnica

Małgorzata Gersdorf też nie chciała ujawnić szczegółów spotkania z premierem Morawieckim. - To nasza słodka tajemnica. Obiecałam, że nie będę na ten temat rozmawiać - odpowiedziała na pytanie dziennikarki "Gazety Wyborczej". Stwierdziła, że spotkanie "niczego nie zmienia". Gersdorf została też zapytana, czy wizyta może być grą premiera, który chce powiedzieć Komisji Europejskiej, że toczy się dialog. Odparła krótko: "może tak być".

Zmiany w Sądzie Najwyższym

Na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym przegłosowanej przez Prawo i Sprawiedliwość I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf była jednym z sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku jako osoby po 65. roku życia.

Zarówno profesor Gersdorf, jak i Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego powołują się na konstytucję i utrzymują, że kadencja I prezesa SN trwa 6 lat i w tym konkretnym przypadku zakończy się w 2020 roku. Tego samego zdania są również inne organizacje prawnicze i sędziowskie.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

'Działanie w celu obejścia prawa'. Kancelaria Prezydenta reaguje na decyzję Sądu Najwyższego.

Więcej o: