Ekspert komentuje zdjęcie Dudy stojącego przy siedzącym Trumpie. "To obraza międzynarodowa"

Media obiegło zdjęcie z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Polski prezydent podpisał wraz z Donaldem Trumpem umowę o strategicznym partnerstwie. Wątpliwości komentatorów wzbudziły okoliczności podpisania dokumentu.

Jednym z punktów jednodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych było spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem i podpisanie w Białym Domu umowy o strategicznym partnerstwie. Zakłada ona m.in. zobowiązanie do zwiększania współpracy Polski i USA w zakresie w obronności.

Donald Trump umieścił później na Twitterze zdjęcie prezydentów z dokumentami. Na fotografii widać, jak polski prezydent pozuje na stojąco, na rogu biurka obok siedzącego za biurkiem Donalda Trumpa. Obaj trzymają długopisy tak, jakby podpisywali dokumenty.

Andrzej Duda i Donald Trump z dokumentamiAndrzej Duda i Donald Trump z dokumentami Donald Trump/Twitter

Takie okoliczności podpisania dokumentu to obraza międzynarodowa. Komentarz jest jednoznaczny: Amerykanie nie szanują Polaków - stwierdza w rozmowie z Gazeta.pl dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego.

- Nie podpisano dokumentu w osobnej sali, przy specjalnym stole, nie zorganizowano uroczystości z krótkimi przemówieniami i szampanem (o takiej ceremonii nie ma informacji - red.). Dla nas, jako państwa polskiego, jest to obraźliwe. Jeśli podpisujemy tak ważny dokument w sposób tak mało godny, to trzeba sobie zadać pytanie, czy nie był to uszczerbek dla honoru Polski - dodaje ekspert.

Według doktora Sibory, cała sytuacja "obniża rangę państwa i narusza powagę urzędu".

Na nagraniu telewizji Al Jazeera poniżej możecie zobaczyć, jak Donald Trump podpisywał dokumenty z Kim Dzong Unem. To oczywiście nie jest ta sama skala dyplomacji i spotkanie miało inny charakter niż wizyta prezydenta sojuszniczego kraju, ale widać elementy, o których wspominał dr Sibora:

Jak twierdzi ekspert, winni całej sytuacji są polscy urzędnicy, którzy wiedząc o planowanym podpisaniu umowy powinni byli odpowiednio wcześniej wymóc na stronie amerykańskiej, by zorganizować to w sposób "ceremonialnie podniosły".

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (834)
Ekspert komentuje zdjęcie Dudy stojącego przy siedzącym Trumpie. "To obraza międzynarodowa"
Zaloguj się
 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 266 razy 200

  To nawet przy braniu pożyczki u lichwiarza dostaje się krzesło i nawet kawę i cukierka, a tutaj my wpłacamy miliardy a Dudę potraktowano jak ostatnie popychle.

 • jakub13579

  Oceniono 203 razy 135

  Amerykanie nie szanują Polaków ? Tak, ale maliniak cały z wazeliny, również nie szanuje siebie. Jego język ciała pokazuje, że najchętniej przyjąłby postać czopka.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 82 razy 78

  A taki zawsze pełen frazesów o dumie narodowej, przyniósł nam wstyd i powinien podać się do dymisji.

 • kiker1

  Oceniono 83 razy 67

  Dlaczego obraza, bez przesady.
  Jakby tak potraktowano J. Kaczyńskiego, to byłby skandal, jest on bowiem głową państwa.
  Ale tu mówimy o zwykłym urzędniku państwowym wykonującym swoje rutynowe obowiązki (składanie podpisu).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX