KRS odpowiada na zawieszenie w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Chce z niej wystąpić

Krajowa Rada Sądownictwa w piątek zdecyduje, czy wystąpi z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Wniosek o głosowanie w tej sprawie złożył jej członek, sędzia Jarosław Dudzicz.

W poniedziałek w Bukareszcie ENCJ zawiesiła polską KRS w prawach członkowskich. Jak wskazywał rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera w statucie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa nie ma takiego terminu, jak "zawieszenie".

RMF FM podaje z kolei, że wniosek sędziego Dudzicza kontrargumentował sędzia Marek Jaskulski. Wyjaśniał, że decyzja ENCJ była zapowiadana od dawna i dotyczy tylko zawieszenia. 

Wykluczenie KRS

KRS została wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Na ponad 100 głosów, tylko Polska była przeciw, było też 8 głosów wstrzymujących, najprawdopodobniej Bułgarii i część głosów z Węgier.  - To jest dowód na to, że Polska w strukturach Unii Europejskiej jest osamotniona i nie może liczyć na tych sojuszników, na których rządzący bardzo liczą np. na Węgrów, Czechów czy Słowaków - komentował prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Komisja Sprawiedliwości nie zajmie się ustawą o KRS. Posłowie dowiedzieli się o tym z mediów

Więcej o: