Witold Modzelewski przed sejmową komisją śledczą ds. VAT: Skala problemu jest zatrważająca

Profesor Witold Modzelewski we wtorek przesłuchiwany był przez sejmową komisję śledczą ds. VAT. - Luka podatkowa w latach 2007-2015 bardzo rosła, to fakt poza sporem - mówił.

Komisja śledcza ds. VAT we wtorek przesłuchuje prof. Witolda Modzelewskiego, prawnika i doradcę podatkowego, byłego wiceministra finansów (w latach 1992-1996), autora pierwszej polskiej ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Witold Modzelewski przed komisją: Luka podatkowa bardzo rosła

Przewodniczący Marcin Horała (PiS) pytał go, czy skala badanych nieprawidłowości dotyczących wyłudzeń VAT była duża w latach 2007-2015. - W okresie, którym zajmuje się komisja, wielkość różnicy zwanej luką podatkową bardzo rosła, ten fakt jest poza sporem - mówił Modzelewski, cytowany przez Polskie Radio. - Skala problemu jest zatrważająca - dodał.

Komisja śledcza ds. VAT zajmuje się tzw. luką VAT

Powołana w lipcu tego roku komisja śledcza ds. VAT liczy 9 członków i zajmuje się m.in. tak zwaną luką VAT, czyli różnicą między planowanymi a a faktycznymi wpływami z tego podatku w latach 2007-15, za rządów PO. Według szacunków Komisji Europejskiej ta różnica wyniosła ponad 260 miliardów złotych na niekorzyść polskiego budżetu.

Przesłuchanie Modzelewskiego jest pierwszym tej komisji.

Komisja Sprawiedliwości nie zajmie się ustawą o KRS. Posłowie dowiedzieli się o tym z mediów

Więcej o:
Komentarze (167)
Witold Modzelewski przed sejmową komisją śledczą ds. VAT: Skala problemu jest zatrważająca
Zaloguj się
 • hanzal

  Oceniono 71 razy 63

  dla młodszego pokolenia która nie pamięta. Prof. Modzelewski, to ten, który pisał i wprowadzał 1szą wersję ustawy o podatku VAT w latach 90tych. Potem został Doradcą Podatkowym (honorowy numer wpisu 00001) i był słynny z tego, że udzielał porad w cenie 500 zł za godzinę (a to lata 90te, tyle wtedy wynosiła średnia miesięczna pensja) jak tą jego VATowską ustawę omijać. Jacyś dziennikarze zrobili mu wtedy prowokację i nagrali go nawet jak im udzielał instrukcji odnośnie omijania jego ustawy. Jako "moralizator" to on tak średnio pasuje, natomiast jako fachowiec od obchodzenia ustawy VAT owszem, ma spory zasób wiedzy.

 • Black Swan

  Oceniono 105 razy 43

  to ten sam koleś, który (jako minister ) pisał ustawę o VAT a potem otworzył prywatna firmę i za ciężką kasę doradzał innym firmom jak pootwierać sobie furtki, które osobiście poumieszczał w tej ustawie ? Strasznie operatywny w z pana facet panie profesorze choć o etyce czy moralności to pan nic nie wie...
  Dziwię się, że kaczyści korzystają z pana usług bo przecież pan możesz robić za model hipokryty...

 • vo-it

  Oceniono 49 razy 39

  Człowiek który wprowadzał VAT który wprowadzał PIT oby dwa z świadomymi lukami dla wtajemniczonych może być wiarygodny jedynie dla ........no właśnie dla kogo?

 • micz10

  Oceniono 27 razy 27

  I zeznawał ktoś, kto zarabia na "optymalizacji" podatkowej... Już pominę to, że to on jest autorem tego skomplikowania w vacie.

 • Antonina Mrówka

  Oceniono 37 razy 21

  Pierwszy vatowski hipokryta wśród swoich. Policz ile mld nie zapłacili od lipca 1993 roku! ci, którym doradzałeś.

 • adashofman1

  Oceniono 28 razy 20

  Modzelewski jest jednym z większych wrzodów na dupie tego kraju. Jeden rząd z Kulczykiem, Krokiem i Krauzem.

 • Tworzywa 500

  Oceniono 54 razy 20

  Doradca podatkowy Nr 1 tak przygotował ustawę o tym podatku, aby do końca życia mógł z niej żyć jako jej tłumacz i przewodnik. A teraz zaciera ręce bo jej zagmatwane przepisy narażają na szykany wszystkich uczestników życia gospodarczego. Chore!!!!

 • dziadwawelski

  Oceniono 30 razy 18

  Ojciec, twórca podatkowej patologii od lat chodzi wolny. W tym styropianowym burdelu wystarczy mieć kumpli z czasów "walki z komuną" a jesteś nietykalny. Bananowa republika !!!

 • awm10

  Oceniono 29 razy 13

  Słuchałem pana M. z pół godzinki, taki drugi Kaszpirowski, oczka się kleją.
  Po 10 minutach zadzwonił mu telefon.
  Przeprosił i go wyłączył.
  Po kolejnych 10 minutach telefon zadzwonił ponownie.
  Profesor nie potrafi wyłączyć telefonu, "ten fakt jest poza sporem".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX