Armia botów pomogła w wygranej Dudy? Prezydent komentuje i ujawnia "kampanijny sekret"

"Gazeta Wyborcza" i Radio ZET podały, że firma dawnych asystentów Adama Bielana pomogła stworzyć armię botów, która pomogła Andrzejowi Dudzie wygrać wybory. Teraz doniesienia mediów skomentował prezydent.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" i Radia ZET dotarli do dokumentów PKW, z których wynika, że sztab Andrzeja Dudy w 2015 r. zawarł umowę ws. "automatycznych komentarzy". Za fikcyjnymi kontami (botami), które miały pomóc wygrać Andrzejowi Dudzie wybory, miała stać firma dawnych asystentów Adama Bielana. Wicemarszałek Senatu już odniósł się do tych informacji. - Ta firma zajmowała się moderowaniem strony internetowej, to są klasyczne działania w kampanii wyborczej - stwierdził Bielan w RMF FM

Komentarz Andrzeja Dudy: Typowy fake news  

Do sprawy botów odniósł się prezydent. "Z tymi 'botami' to kompletna bzdura. Typowy fake news. Ale mogę Wam ujawnić mój kampanijny sekret. Pomogły mi Autoboty ;-) Słuchałem tego codziennie i wielu ludziom też się podobało" - napisał na Twitterze Andrzej Duda. Prezydent umieścił także fragment filmu "Transformers" z 2007 roku, który opowiada o konflikcie między dwoma rasami pozaziemskich robotów - Autobotami i Decepticonami.

Zdaniem dziennikarzy, którzy opisali sprawę fikcyjnych kont, mogły one przyczynić się do fali hejtu, z jaką podczas kampanii spotykał się rywal Andrzeja Dudy - Bronisław Komorowski. Przykładem może być "afera Szoguna", gdy ówczesny prezydent zaliczył wpadkę w japońskim parlamencie, m.in. zwracając się do szefa BBN "mój Szogunie". Wtedy pojawiło się mnóstwo krytycznych wpisów na ten temat, a sieć zalała fala memów.

Według ustaleń dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i Radia ZET, umowa zawarta przez sztab Andrzeja Dudy z wykonawcą, czyli firmą o nazwie ELCHUPACABRA, miała zakładać stworzenie 1000 "wątków tematycznych" miesięcznie, które dadzą 5000 wpisów w ciągu miesiąca. Załącznik do umowy, który to określa to "Zlecenie nr 2". Zdaniem dziennikarzy wynika z niego, że każdy z "wątków tematycznych" firma otrzyma 20 zł. Cena za jeden wpis to 2 zł.

Więcej o: