Boty dały zwycięstwo Dudzie? Bielan: Jestem winien, widziałem wiele filmów z kosmitami

"Gazeta Wyborcza" i Radio ZET donoszą, że za botami, które miały pomóc wygrać Andrzejowi Dudzie wybory, stała firma dawnych asystentów Adama Bielana. Co na to wicemarszałek Senatu? - Ta firma zajmowała się moderowaniem strony internetowej, to są klasyczne działania w kampanii wyborczej - zapewnia.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" i Radia ZET dotarli do dokumentów PKW, z których wynika, że sztab Andrzeja Dudy w 2015 r. zawarł umowę ws. "automatycznych komentarzy". Według ustaleń dziennikarzy umowa zawarta przez sztab Andrzeja Dudy zakładała stworzenie 1000 "wątków tematycznych" miesięcznie, które dadzą 5000 wpisów w ciągu miesiąca.

Boty w kampanii Andrzeja Dudy? W tle asystenci Adama Bielana

"Wpisy automatyczne" mają świadczyć o używaniu w kampanii Andrzeja Dudy botów, czyli fikcyjnych kont użytkowników.

Według dziennikarzy firma, z którą sztab Dudy podpisał umowę to spółka ELCHUPACABRA. Jej założycielami są Piotr Sulima i Dominik Czarniga, według informacji podawanych przez dziennik to byli współpracownicy wicemarszałka Senatu Adama Bielana (Porozumienie).

W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM Bielan stwierdził, że w działalności spółki nie było niczego podejrzanego - Ta firma zajmowała się moderowaniem strony internetowej, to są klasyczne działania w kampanii wyborczej. Powtarzam: ja w tej kampanii nie brałem udziału - powiedział wicemarszałek. - To jest w ogóle niesamowite, że w do niedawna czołowej polskiej gazecie główny tekst polityczny opiera się na tym, że ktoś wygooglował, że osoby, które zakładały firmę zajmującą się tworzeniem stron internetowych, kiedyś były moimi asystentami - stwierdził.

Adam Bielan: Za chwilę napiszą, że kampanię wygrali kosmici

Jak wskazują dziennikarze, boty mogły przyczynić się do fali hejtu, z jaką podczas kampanii spotykał się Bronisław Komorowski. Przykładem może być "afera Szoguna", gdy ówczesny prezydent Bronisław Komorowski zaliczył wpadkę w japońskim parlamencie, m.in. zwracając się do szefa BBN "mój Szogunie". Wtedy pojawiło się mnóstwo krytycznych wpisów na ten temat, a sieć zalała fala memów.

Bielan stwierdza, że teza, jakoby Komorowski przegrał z powodu botów, których "nikt nie widział" to "szczyt absurdu". -  Za chwilę "Gazeta Wyborcza" albo inne media związane z Platformą napiszą, że kampanię Andrzejowi Dudzie i Zjednoczonej Prawicy wygrali kosmici. Ja jestem winien, bo widziałem wiele filmów z kosmitami - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (395)
Boty w kampanii Andrzeja Dudy? Bielan komentuje
Zaloguj się
 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 117 razy 41

  No i wszystko jasne! Dzięki GW w końcu otworzyłem oczy. To nie Komorowski kompromitował się swoimi "szogunami" czy "bulem". Przyczyną porażki były internetowe boty.
  Gratuluję śledztwa. Pewnie te same boty przełożą się na wyniki wyborów samorządowych.

 • ale_w_kolo

  Oceniono 68 razy 20

  Nie przesadzajmy z tymi kosmitami, ale niestety pomoc w kampanii ze strony Rosji staje się coraz bardziej prawdopodobna.

 • fujiyama

  Oceniono 66 razy 18

  Tylko czytelnicy Wyborczej mogą być tak głupi, żeby uwierzyć, że za 40 tys. można wygrać wybory jakimiś botami. Prezydent Komorowski przespał kampanię i pewnie dlatego przegrał.
  Aktualny prezydent pokazuje swoją aktywność cały czas, jakkowiek to oceniać.
  Praca daje owoce.

 • malech

  Oceniono 45 razy 17

  Może i kosmici ale ci kosmodromu Bajkonur, spin doktorku!

 • max crecci

  Oceniono 68 razy 16

  GW oszalała. Kartki wyborcze do urn wrzucały boty, czy ludzie?

  Niech już lepiej GW sprawdzi, czy aby rzeczywiście Komorowski nie przejechał na przejściu dla pieszych zakonnicy w ciąży. Poszedłbym tym tropem redakcjo GW, serio.

 • agap.e

  Oceniono 31 razy 13

  To jest niesamowite jak totalna opozycja szuka ciągłych powodów dlaczego przegrali wybory, skoro nie popełnili żadnych błędów, byli i są kochani przez naród, wobec czego władzę musieli stracić nie w wyniku dynamiki społecznej, lecz tylko spisku.Na dzisiaj przegrali, bo Putin i boty Szefernakera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX