"Abp Głódź chce uhonorować biskupa nazistów?" Lepszy Gdańsk z pytaniem do kandydata PiS

Niedawno abp Sławoj Leszek Głódź zapowiedział, że chce sprowadzić do Katedry Oliwskiej szczątki bpa Karola Marii Spletta, który współpracował z hitlerowcami. I choć część historyków wskazuje, że postaci Spletta nie można jednoznacznie oceniać, dla części gdańszczan to oburzający pomysł.

"Honorowy pogrzeb nazistowskiego biskupa w Gdańsku? Zapowiedział go niedawno sympatyzujący z PiS-em arcybiskup Głódź. Kandydat PiS-u na prezydenta Gdańska (Kacper Płażyński) twierdzi, że samo wspomnienie o niepolskiej przeszłości miasta rani jego patriotyczne uczucia. Lepszy Gdańsk pyta więc Kacpra Płażyńskiego o to, czy jego szumnie deklarowany patriotyzm nie kończy się przypadkiem tam, gdzie zaczynają się interesy jego politycznych przyjaciół, czyli Kościoła?" - stawiają publiczne pytanie działacze ruchu Lepszy Gdańsk.

O uhonorowaniu biskupa Karola Marii Spletta mówił 30 sierpnia podczas spotkania z kardynałem Reinhardem Marxem w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Jak przypomina trójmiejska "Gazeta Wyborcza", która napisała o kontrowersyjnym pomyśle abp Głodzia, kardynał Marx to bardzo wpływowy dostojnik Kościoła, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka i przewodniczy Konferencji Episkopatu Niemiec.

Przedstawiciele ruchu społecznego Lepszy Gdańsk, pomysł nazywają "niegodnym i haniebnym". Przemysław Kmieciak i Łukasz Cora w nagraniu zamieszczonym na facebookowym profilu ruchu Lepszy Gdańsk mówią, że ksiądz ten był gdańskim biskupem w czasach Trzeciej Rzeszy i zwolennikiem aneksji Gdańska przez Niemcy.

"Na początku września 1939 roku, gdy jeszcze broniła się polska placówka na Westerplatte, biskup Splett publicznie cieszył się że Gdańsk wrócił do niemieckiej macierzy. Biskup publicznie wzywał do modlitw w intencji Adolfa Hitlera, a także zakazał nabożeństw w języku polskim" - mówi Kmieciak.

Z kolei Cora zwraca się z pytaniem do Kacpra Płażyńskiego, czy ten zgadza się takim pomysłem, aby do Gdańska sprowadzić antypolskiego, nazistowskiego biskupa i  pochować go z honorami państwowymi w Katedrze Oliwskiej jako wyraz polityki historycznej, o którą chodzi Prawu i Sprawiedliwości.  

Jak sprawę komentuje kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska? "Ubiegam się o urząd prezydenta miasta Gdańska i staram się zabierać głos w tych sprawach, które tej funkcji dotyczą" - odpowiedział krótko Kacper Płażyński pytany przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej".

"W 1939 r. było 650 księży. Zginęło tylko 400 polskich"

Dla historyków, dla których postać biskupa gdańskiego jest co najmniej kontrowersyjna, przypominają, że po wybuchu wojny biskup Splett współpracował z Niemcami. Jak czytamy w trójmiejskiej "Gazecie Wyborczej", duchowny poparł włączenie Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy i wydał zakaz używania języka polskiego w kościołach. Pod naciskiem gestapo wprowadził oficjalny zakaz spowiadania po polsku, choć jak podają historycy, potajemnie nakazał jednak spowiadać w języku ojczystym i sam to robił.

Dla wielu Splett był zwykłym oportunistą, który do samego końca wojny nic nie zrobił, by znieść ten zakaz. Tak samo, jak nie zdobył się na jakąkolwiek demonstrację, która  mogłaby wzbudzić niezadowolenie okupanta.

Po zakończeniu wojny biskup został skazany przez władze Polski Ludowej na osiem lat więzienia. Gdy na rozprawie padło pytanie, ilu księży zostało wymordowanych w diecezji chełmińskiej, biskup odparł: "W 1939 r. było 650 księży. Zginęło tylko 400 księży polskich".

Więcej o:
Komentarze (144)
"Abp Głódź chce uhonorować biskupa nazistów?" Lepszy Gdańsk z pytaniem do kandydata PiS
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 63 razy 43

  A czym się ten klecha Splett różni od Wojtyły??? Obaj byli przestępcami, i obaj służyli temu samemu watykańskiemu panu... Wojtyła został świętym, to i drugiego trzeba troche podciągnąć w notowaniach... To szambo katolickie nie kieruje się moralnością..., ono kieruję się moralnością katolicka. A to jest zupełnie inny zestaw pojęć...

 • 1moja

  Oceniono 71 razy 31

  "..."Abp Głódź chce uhonorować biskupa nazistów?"..." a czemu nie? Skoro premier Morawiecki oddawal hold w Monachium na grobach bandytow wykletych, mordercow Polek i Polakow: NSZ Brygady Swietokrzyskiej, ktorej czlonkowie za zaslugi dla III Rzeszy zostali pochowani na cmentarzu wojskowmy wsrod towarzyszy broni z SS.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • byann

  Oceniono 33 razy 23

  Co się czepiacie? Jan Paweł II BEATYFIKOWAŁ rzeźnika Serbów, Żydów i Cyganów kardynała ustaszów Alojzego Stepinacia. Za sukcesy w nawracaniu na katolicyzm.
  A tu co jego mnisi wyprawiali.
  Ojciec Petar „Pero” Brzica (ur. ok. 1917)[1] – chorwacki franciszkanin
  Zasłynął w 1942 roku jako kat, który poderżnął gardła 1360 nowo przybyłym więźniom do obozu, w ciągu jednej nocy.
  Po wojnie Brzica prawdopodobnie UCIEKŁ DO USA.
  Ten Splett to naprawdę jakaś płotka.

 • abro345

  Oceniono 23 razy 17

  Nie ma boga i nie ma szatana. Jest tylko prawo
  zachowania gatunku i walka o byt.
  Reszta to dekoracje, lans i socjotechnika.

  Kościół zawsze był i jest wrogiem demokracji
  ponieważ religia z natury jest totalitarna.

 • lottare21

  Oceniono 42 razy 16

  Zabierasz głos w sprawach, które dotyczą tylko sprawowania funkcji?
  Nie chcesz się cieniasie narazić eminencji i tyle. Pewnie, że jednoznaczne opowiedzenie się tak czy nie, przerasta pana kandydata. Oportunista.

 • katerina323

  Oceniono 17 razy 13

  A to wszystko przez te głódzie,gowiny i gibony......jak to ktoś ,kiedyś powiedział.......

 • damtek

  Oceniono 20 razy 12

  Wzywam szlachetnych katolików, by nagrywali na mszach agitację wyborczą 21 października na dowód, że kościół politykuje.
  Obywatel/twitter

  Każdy, kto może ,powinien to robić.

 • fakiba

  Oceniono 40 razy 12

  Biskupi zawsze trzymali z władzą to co się dziwić że ten trzymał z Hitlerem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX