W Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas koncertu laureatów I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych na scenie pojawił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Szanowni Państwo, do organizatorów konkursu list napisała osoba, która od początku instytucjonalnej historii tego przedsięwzięcia była dobrym patronem naszego konkursu
- zaczął tajemniczo szef resortu kultury.
- Z całego serca dziękuję za życzliwość, pamięć i zaproszenie na koncert laureatów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych. Z wielką przyjemnością wziąłbym udział jako słuchacz w tym wyjątkowym wydarzeniu, ale niestety z powodu wcześniej przyjętych zobowiązań nie będzie to możliwe - czytał Gliński, wciąż nie mówiąc, od kogo pochodzi wiadomość.
- Korzystając z okazji, chciałbym wyrazić moją ogromną radość, iż 100. rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości została uświetniona w takiej właśnie szczególnej formie. Można powiedzieć, że odrodzeniu się niezależnego bytu państwa polskiego w 1918 r. - dodał. W dalszej części listu autor gratulował organizatorom i życzył laureatom konkursu "otwarcia drogi z przedsionka sławy do światowej kariery".
- Łączę wyrazy szacunku, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości - zakończył Gliński. Wówczas na sali rozległo się buczenie. Ów moment można zobaczyć na transmisji udostępnionej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (23 min i 55 s filmu).
Zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie został Tomasz Ritter. Drugie miejsce ex aequo zajęli Aleksandra Świgut i Japończyk Naruhiko Kawaguchi. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Książek. Otrzymał on też nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
Laureat pierwszej nagrody otrzyma 15 tysięcy euro. Kolejne nagrody wynoszą: za drugie miejsce - 10 tysięcy euro i za trzecie - 5 tys. euro. Pozostali finaliści otrzymają tysiąc euro jako wyróżnienie.
Konkurs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości organizuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską. Jego celem - oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych - jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ