Anna Maria Anders odsłoniła w Sławnie tablicę "zwycięsców" spod Monte Cassino. "Grunt, że jest"

Anna Maria Anders uczestniczyła w czwartek w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino. Znalazły się na niej dwa błędy ortograficzne. Córka generała skomentowała sprawę.

Anna Maria Anders - senator i sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego pojawiła się w czwartek w Sławnie. Odbyła się tam uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy, którymi dowodził jej ojciec gen. Władysław Anders

Anna Maria Anders odsłoniła tablicę z błędami

Tablicę umieszczono przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Sławnie (woj. zachodniopomorskie). Wygrawerowano na niej napis: "W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięscom w Bitwach o Monte Cassino, Ankone, na linii Gotów, Apeninie Emiliańskim oraz Bolonię. Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej".

Szybko zwrócono uwagę, że na tablicy znajdują się dwa błędy ortograficzne. W słowie "zwycięscom" (poprawnie: "zwycięzcom") oraz w nazwie miejscowości, w której walczyli żołnierze - napisano "Ankone" (poprawnie: "Ankonę").

"Wstyd i żenada" - skomentował błędy Łukasz Olejnik, ekonomista i polityk Nowoczesnej

"Ważne, że pamiętają"

Sprawę błędów ortograficznych na tablicy upamiętniającej żołnierzy walczących o Monte Casino w Sławnie skomentowała sama Anna Maria Anders. Odpowiedziała na Twitterze kobiecie, która spytała ją jak powinna reagować na tę wpadkę: "Śmiać się czy płakać?" - napisała.

"Ani jedno ani drugie. Błędy można poprawić. Ważne, że tablica jest i że pamiętają" - napisała senator Anders. 

Do sprawy odniósł się również Jerzy Sekuła, wiceprzewodniczący koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, który był współorganizatorem uroczystości odsłonięcia tablicy. - Duży wstyd. Trudno, stało się. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Wytłumaczył, że bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził Instytut Pamięci Narodowej, a następnie została ona przekazana kamieniarzowi, który miał wygrawerować napis. Dodał, że tablica została zamontowana w ostatniej chwili, ponieważ obawiano się, że ktoś ją zdewastuje. Wcześniej była owinięta folią i nikt nie sprawdził, czy napis jest poprawny. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (331)
Anna Maria Anders odsłoniła w Sławnie tablicę "zwycięsców" spod Monte Cassino. "Grunt, że jest"
Zaloguj się
 • liftertoja

  Oceniono 124 razy 62

  W swoim czasie ktoś nazwał ulice "Obrońców Monte Cassino" ale na szczeście szybko się zorientowano, że to troszkę nie teges.

  A dla prawdziwych Polaków ortografia to "lewacki wynalazek" :)

 • polak.podatnik

  Oceniono 80 razy 42

  kto by się tam przejmował jakąś lewacką ortografią? pisowcy się teraz pośpiesznie cyrylicy uczą

 • prosspero

  Oceniono 74 razy 38

  Podlasianie dziękują p. Senator Anders za wszystko co zrobiła dla naszego regionu: czyli nic.

 • fakej

  Oceniono 45 razy 35

  "Wytłumaczył, że bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził Instytut Pamięci Narodowej, a następnie została ona przekazana kamieniarzowi, który miał wygrawerować napis."

  Ciekawe ile musieli pod stołem dopłacić gościowi, żeby nie ujawnił, że dostał już do wygrawerowania wersję z babolem.

 • skandy5

  Oceniono 89 razy 29

  pisizm - tandeta i taniocha jak "pamiętamy 44" na samochodzie

  Tylko żarcie w korycie dojnej zmiany musi być duże i drogie

 • lidka1313

  Oceniono 62 razy 28

  myślący, niezależni ludzie są wrogami tej władzy przygłupów, więc wszędzie gdzie się da wciskane są tępe, niedouczone matoły, co widać to na każdym korku,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX