Boty pomogły w zwycięstwie Andrzeja Dudy? Ujawniono umowę sztabu na "automatyczne komentarze"

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" i Radia ZET dotarli do dokumentów PKW, z których wynika, że sztab Andrzeja Dudy w 2015 r. zawarł umowę ws. "automatycznych komentarzy". Według ekspertów wskazuje to na użycie botów w kampanii prezydenckiej.

W dokumentacji Państwowej Komisji Wyborczej dziennikarze Mariusz Gierszewski (Radio ZET) i Wojciech Czuchnowski ("Gazeta Wyborcza") odnaleźli umowę sztabu kandydata Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Dudy z firmą z Warszawy, w której ta zobowiązywała się do zajęcia "pięcioma tysiącami wpisów automatycznych". Obowiązywała w trakcie kampanii prezydenckiej w 2015 roku.

Umowa została podpisana 23 lutego i dotyczy także "zajmowania się tysiącem wątków" w sieci, jednak to wpisy automatyczne zwróciły uwagę dziennikarzy, którzy jako dowód udostępnili też zdjęcia wspomnianych dokumentów.

Na razie nie wiadomo, do jakich celów używano "automatycznych wpisów". Sama umowa obowiązywała od lutego do kwietnia (potem została wypowiedziana przez sztab Andrzeja Dudy). Eksperci wskazują przy tym, że "automatyczne wpisy" świadczą o użyciu botów.

- Zawarte w umowie sformułowanie o "automatycznych wpisach" z całą pewnością oznacza konta fikcyjnych użytkowników, czyli boty - ocenia Anna Mierzyńska, socjolog, zajmująca się analizą mediów społecznościowych, w przeszłości dyrektorka biura posła PO Roberta Tyszkiewicza.

"Automatyczne wpisy" w kampanii prezydenckiej i "afera Szoguna"

Dziennikarze wskazują, że kiedy obowiązywał załącznik do umowy, traktujący o "automatycznych wpisach", wybuchła "afera Szoguna", gdy ówczesny prezydent Bronisław Komorowski zaliczył wpadkę w japońskim parlamencie, m.in. zwracając się do szefa BBN "mój Szogunie". Wtedy pojawiło się mnóstwo krytycznych wpisów na ten temat, a sieć zalała fala memów.

"Nic nie wskazuje na to, aby prezydent Andrzej Duda wiedział o wykorzystaniu botów w jego kampanii" - pisze Radio ZET i dodaje, że na razie nie otrzymało odpowiedzi z Kancelarii Prezydenta w tej sprawie.

Natomiast Paweł Szefernaker, dawny sztabowiec Andrzeja Dudy, który kierował działaniami w internecie w czasie kampanii, powiedział, że automatycznie usuwano jedynie wulgarne wpisy na profilach kandydata, a w sztabie "nie było przyzwolenia na działania nieetyczne".

Jednocześnie warto nadmienić, że Kodeks wyborczy nie reguluje, czy komitety wyborcze mogą płacić za tworzenie wizerunku z użyciem fałszywych kont.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: