Sondaż CBOS na wybory samorządowe 2018. Mocna przewaga PiS

Gdyby wybory samorządowe 2018 odbywały się pod koniec sierpnia, PiS zdobyłoby 35 proc. głosów do sejmików - wynika z najnowszego badania CBOS. Niezdecydowanych jest więcej niż tych, którzy deklarują głos na opozycję.

Do wyborów samorządowych 2018 został nieco ponad miesiąc. Odbędą się one 21 października. Tymczasem pojawił się najnowszy sondaż CBOS. Jego wyniki podała m.in. telewizja TVP Info.

Sondaż CBOS na wybory samorządowe 2018

Z sondażu wynika, że PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską) mogłoby liczyć na 35 proc. głosów do sejmików wojewódzkich. 18 proc. badanych zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesnej. 7 proc. głosów mogłoby uzyskać PSL, 6 proc. Kukiz'15 zaś 4 proc. SLD. 1 proc. poparłoby partię Razem, na taki sam wynik mogłaby liczyć partia Wolność.

Aż 24 proc. nie było zdecydowanych, na kogo głosować, zaś 3 proc. poparłaby komitet inny niż wyżej wymienione.

Nowość: przewaga "opcji zachowawczej"

Jak podał CBOS, prawie połowa wyborców najchętniej poparłaby radnych obecnej kadencji (49 proc.), zaś co trzeci wolałby głosować na nowych ludzi (34 proc.). - Tak dużej przewagi „opcji zachowawczej" nad „opcją zmiany" nie notowaliśmy dotąd przed żadnymi wyborami samorządowymi - piszą badacze z CBOS.

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-22 sierpnia, czyli jeszcze przed dużymi konwencjami wyborczymi PiS i Koalicji Obywatelskiej, która nawiązała porozumienie z Barbarą Nowacką.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: