Andrzej Duda interweniuje w Niemczech po debacie w Bundestagu. Wzięła w niej udział Ludmiła Kozłowska

Podczas wizyty na Łotwie prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w związku z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech. W debacie uczestniczyła Ludmiła Kozłowska.

W dzisiejszej debacie "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech" wzięła udział między innymi Ludmiła Kozłowska. Obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog została deportowana w połowie sierpnia z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa poprzez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen. Jak informował wczoraj Onet, aktywistka otrzymała jednak wizę Niemiec.

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec

Według informacji przekazanych przez Krzysztofa Szczerskiego, prezydent Andrzej Duda powiedział prezydentowi Niemiec, że tego typu przedsięwzięcia nie służą budowie dobrych relacji i zaufania pomiędzy obu krajami.

- Piętnowanie w parlamencie innego kraju polskich władz za to, że realizują program wyborczy, który uzyskał demokratyczną legitymację ze strony społeczeństwa jest w opinii prezydenta sprzeczne z europejskimi wartościami. Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie tą sprawą - zaznaczył minister Krzysztof Szczerski.

Ludmiła Kozłowska o represjach

Podczas debaty w Bundestagu Kozłowska mówiła m.in. o "prześladowaniach i represjach" wobec jej rodziny.

Artykuł mojego męża o sposobach obywatelskiego nieposłuszeństwa opublikowany na jego prywatnym profilu na Facebooku wywołał falę prześladowań i represji wobec naszej organizacji i rodziny. Kluczowi polscy ministrowie publicznie dyskutowali o środkach, które powinno się podjąć przeciw nam oraz innym organizacjom społecznym. Zostaliśmy oskarżeni o chęć wywołania krwawej rewolucji tzw. Majdanu i obalenia rządu celem zrealizowania obcych interesów - mówiła.

"Przyznanie wizy nieuzasadnione"

Na rozmowach Dudy nie kończy się interwencja polskich władz. Podsekretarz Stanu w MSZ Andrzej Papierz spotkał się z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem w związku z wydaniem przez Niemcy Ludmile Kozłowskiej wizy.

Wiceminister poinformował Ambasadora Niemiec, że w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione.
Ministerstwo spraw zagranicznych napisało w komunikacie, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby niepożądanej. 

Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich - czytamy w komunikacie MSZ. 

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, na podstawie których została podjęta decyzja o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej do SIS.

Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: