Polski rząd zapowiedział wsparcie dla Węgier. "Każde państwo ma prawo dokonywania reform"

Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciwko ewentualnym sankcjom wobec Węgier - zapowiada MSZ. W komunikacie podkreślono, że każde państwo członkowskie UE ma suwerenne prawo dokonywania reform wewnętrznych, jakie uzna za właściwe.

W oświadczeniu czytamy, że MSZ z "niepokojem obserwuje" decyzję Parlamentu Europejskiego, który poparł wniosek o uruchomienie artykułu siódmego Traktatu o Unii Europejskiej przeciw Węgrom.

Polski MSZ napisał, że "działania wymierzone przeciw państwom członkowskim służą jedynie pogłębieniu podziałów w Unii Europejskiej, zwiększając obecny brak zaufania obywateli do instytucji europejskich".

Liczne przewinienia czy kara za uchodźców?

Artykuł siódmy wobec Węgier wdrożono m.in. na podstawie raportu, przygotowanego przez połączone komisje parlamentarne. W raporcie zapisano, że na Węgrzech doszło m.in. do ograniczenia niezależności mediów, sądów i uczelni wyższych; korupcji i nadużyć przy wydawaniu środków unijnych oraz do łamania praw mniejszości wyznaniowych i etnicznych.

Premier Viktor Orban podkreślił, że raport napisano korzystając wyłącznie z opinii środowisk antyrządowych, oraz, że w dokumencie znalazło się kilkadziesiąt błędów i nieścisłości. Zdaniem Viktora Orbana Węgry zostały "ukarane", ponieważ sprzeciwiły się przejmowaniu uchodźców.

Węgry to drugi kraj w historii wspólnoty, wobec którego instytucja unijna wdrożyła artykuł siódmy. Komisja Europejska zdecydowała się na taki krok w grudniu 2017 roku wobec Polski. Powodem była głównie polska reforma sądownictwa, która - według Komisji - miała ograniczać niezależność sądów. Postępowanie wobec Polski nadal jest w toku.

Węgierscy europosłowie "uznają głosowanie za nieważne"

Węgierska delegacja Europejskiej Partii Ludowej uznała głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia artykułu siódmego przeciwko Węgrom za nieważne. Zdaniem Węgrów wyniki nie wypełniają większości określonych w 354. artykule Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Grupa polityków w wydanym komunikacie podniosła, że procedura została uruchomiona po 448 głosach za, 197 przeciw i 48 głosach wstrzymujących.

- Ponieważ liczba oddanych głosów wyniosła 693, wymagane dwie trzecie większości głosów wynosi 462 za, a za uruchomieniem procedury było tylko 448 głosów - stwierdzili Węgrzy. Dodali, że wykluczenie głosów wstrzymujących się z ogólnej liczby głosów, to wyraźna niezgodność z Traktatem.

Mija termin ultimatum w sprawie nieprzyjęcia uchodźców. KE rozpocznie procedurę o naruszenie prawa

Więcej o:
Komentarze (258)
Polski rząd zapowiedział wsparcie dla Węgier. "Każde państwo ma prawo dokonywania reform"
Zaloguj się
 • wilanow56

  Oceniono 55 razy 31

  Wypowiedzi Morawieckiego swiadcza o jego dosc niskim wspolczynniku inteligencji. Wszyscy myslacy ludzie wiedza, iz kazda wladza demoralizuje nawet najbardziej silne i wybitne jednostki. Jednym z elementow zdemoralizowanych przez posiadana wladze jest arogancja i tendencje do calkowitej bezkompromisowosci. Wszyscy politycy u wladzy jezeli juz zostali wybrani sa przeswiadczeni o swojej racji co z koleji czyni ich zamknietymi na kompromis czy ewentualny dialog. Dlatego w kazdej liczacej sie demokracji sa zainstalowane hamulce, ktore gwarantuja podzial wladzy i eliminuja niebezpieczenistwo wypaczen systemowych. Dlatego w Polsce jest tak waznym przestrzeganie obowiazujacej konstytucj, niezawistnego sadownictwa wlacznie z Sadem Najwyzszym i Trybumalem Konstytucyjnym oraz sprawnego systemu usawodactwa. Rzad PIS jest kompromitacja dla Polski oraz calego naszego spoleczenstwa. Niestety nie wszyscy Polacy sa w stanie to zrozumiec. Podobny system jest na bratnich Wegrzech. Wszyscy wiedza jaki jest stan dmokracji i sytuacja wegierskiego spoleczenstwa. Niestety ale bez nacisku USA czy EU cofniemy sie do czasow PRL. Chyba zaden myslacy czlowiek nie akceptuje takiej alternatywy.

 • brainbox

  Oceniono 49 razy 25

  "Polski rząd zapowiedział wsparcie dla Węgier. "Każde państwo ma prawo dokonywania reform"....."
  Tak, oczywście że każde państwo ma prawo do dokonywania reform. Z tym tylko, że to co robi PiSS nie jest żadną reformą tylko zawłaszaniem państwa i dążeniem zastąpienia demokracji oligarchią.

 • brainbox

  Oceniono 40 razy 22

  "Polska będzie głosować na forach instytucji europejskich przeciwko ewentualnym sankcjom wobec Węgier - zapowiada MSZ."
  Tak, dzisiaj też głosowała i......No i ogłoszą pewnie wielki sukces. A po utracie głosu w UE będą dalsze głosowania na Nowogrodzkiej włącznie z ogłaszaniem następnych sukcesów.

 • skandynawek

  Oceniono 25 razy 19

  Zastanawi mnie to reformowanie panstw przez ludzi podstawionych przez Moskwe. Czy jezeli ktos zdemontuje w samochodzie tapicerke, fotele i kola, to on samochod remontuje, czy psuje. Dokladnie tak jest na Wegrzech i w Polsce. Zdemontowali kola i dziwia sie ze samochod nie jedzie.

 • catbel

  Oceniono 19 razy 15

  od nas zależy czy te pisowskie durnie dalej będą sprawować władze i wyprowadzać nas z Unii

 • zgryzliwyzenek

  Oceniono 33 razy 15

  Parlament EU połączy głosowanie nad Polska i Węgrami i jako że nie głosuje się we własnej sprawie wyautuje Orbana i Jarka jak pijaczków spod budki z piwem co silni są tylko we dwóch.

 • darla152

  Oceniono 20 razy 14

  Pis na księżyc. Won ciemniaki z mojego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX