Papież Franciszek zwołuje szczyt ws. pedofilii w Kościele. Wezwano przewodniczących episkopatów

Po kolejnych doniesieniach o pedofilii w Kościele papież Franciszek zwołał szczyt na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa. Mają w nim uczestniczyć przewodniczący episkopatów z całego świata.

W ostatnim czasie Kościołem wstrząsnęły skandale pedofilskie w Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W jednym i drugim kraju opublikowano ogromne raporty dotyczące wykorzystywania nieletnich.

W Irlandii ofiarami księży i zakonników przez kilka dekad miały paść tysiące dzieci, z kolei w USA głośno było o danych ze stanu Pensylwania, gdzie odnotowano setki przypadków molestowania, które potem były systemowo ukrywane.

Pedofilia w Kościele. Papież zwołuje szczyt

Od momentu ujawnienia tych raportów opinia publiczna, a także środowiska w kościele katolickim, domagały się, by Kościół rozliczył się z pedofilii. Ostatnia decyzja papieża Franciszka jest najprawdopodobniej odpowiedzią na te głosy.

Jak poinformował rzecznik prasowy Watykanu Greg Burke, papież Franciszek zwołał spotkanie przewodniczących episkopatów całego świata na temat zapobiegania nadużyciom duchowieństwa. Szczyt ws. pedofilii ma się odbyć w dniach 21-24 lutego 2019 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: